Citat:
Ursprungligen postat av MonkeyPla
Ett filnamn kan inte innehålla något av följande tecken: \ / : * ? " < > |
Ett klassiskt meddelande från vårt kära windows. Men hur kommer det sig egentligen att vi fortfarande år 2010 inte kan ha med ett kolon eller frågetecken i filnamnen? Det är ju sannerligen ett I-lands problem, men med jämna mellanrum så sitter man ju där och får inte döpa sitt dokument till vad man vill.
Hela grejen med att vissa tecken inte får användas till filnamn känns väldigt windows 3:11 i mina ögon.
Hur tänkte du dig att det skulle funka om du exempelvis har filen "c:\Temp\bild.jpg" Är det filen 'bild.jpg' som ligger i katalogen 'Temp' på partitionen 'c:', eller är det filen 'Temp\bild.jpg' som ligger på partitionen 'c:'?
Att * ? < > / inte funkar hänger ihop med att filerna ska funka via kommandoprompten, och ja, den används fortfarande väldigt mycket, och nej, det är inte gamla antika dos. * och ? är wildcards, < respektive > omdirigerar in- och output till och från filer, och / används ibland för att skicka med parametrar till bland annat program.