Har en väldigt gammal gjutjärnsmortel som skulle behöva en liten uppfräschning. Vilket är det bästa sättet att sköta om den egentligen? Olja in efter varje användning eller?
Köp ett slipmedel för gjutjärn och putsa upp den lite så du får bort gamla rost/kryddrester. Det bästa är att hitta ett slipmedel med småkorn i, en annan riktlinje ska vara att du ska kunna äta den utan att du blir sjuk.
Sen sköljer du av den jätte noga så att all slipmedel försvinner och lägger den i ett oljebad av ex olivolja, låt den ligga lite sen är det bara att ta upp torka bort överflödig olja och låta den torka. Se till att aldrig kommer i kontakt med diskmedel.
Ska se om jag hittar något speciellt slipprodukt/medel för gjutjärnspannor och liknande, kanske ta grovt salt och gnugga in ordentligt? Skölja ur, olja in med neutral olja och sen torka av, kanske funkar?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!