Som topic så blekte jag mina tänder hos Folktandvården för cirka ett år sedan, lite mer kanske. Hur som helst så blev jag supernöjd, jag fick komplimanger för mitt leende och det var kritvitt.

Hur som helst så har tänderna blivit "missfärgade", nja - har lika vita som andra eller eventuellt något vitare men vill ha som förut.
Tyvärr är min gel som man bleker med slut! Jag ringde då till min lokala Folktandvård för att få köpa mer, då behövde de tydligen göra någon kontroll på mina tänder för att jag skulle få göra det. Saken är den att mina två tandläkare jag går till har jag haft sedan jag var en liten knodd och de känns som lite extra-mormor över dessa två, trots att jag bara träffar de 1-2 ggr per år. Dessa avråder mig starkt konstant och tjatar att jag INTE skall bleka tänderna, gjorde även detta när jag första gången blekte. Då höll jag fast vid min åsikt och sa att jo jag ska bleka trots att de sa "Men nej, du som har så fina tänder!". Tillslut gick de med på det, nu orkar jag helt enkelt inte gå till dessa för min gel. De är väldigt vänliga och vill mitt bästa, men jag vill bara ha min blekgel.
Hur får jag nu tag på gel utan att behöva gå till min lokala folktandvård? Jag har alltså skenor.