Citat:
Ursprungligen postat av
Mercinho
Trevligt att ens antagandet också styrks av andra.
350kr är ett måste. Jag skulle dock inte bli förvånad om aktien sjunker till 310kr. Oktober månaden visade styrkan för 310kr.
2016 - Vecka 3 FPC Triggers – Senaste Update!
http://goo.gl/fVFSHU
Negative Triggers - Översikt
1) Blankning Attacker- Vet de någonting? Eller köp och trycka ned kursen, sen köp igen
2016-01-18 Holdings @MF_Holdings
Coatue utökade i fredags sin blankning i #FingerprintCards till 2,77% (2,62%). Det var deras första transaktion sedan 2015-12-30. $FING
2016-01-18 Kollar wurrar/min features på det som jag hittade nu. Om jag tolkar det rätt Morgans Stanley ca 1,8 miljoner wurrar, BNP ca 350 tusen wurrar. (Prospekten hittas under resp wurre/minifuture nere till höger)
https://www.avanza.se/borshandlade-produkter/warranter-torg/lista.html?name=&underlyingInstruments=5626&warran tTypes=MINI_FUTURE&sortField=NAME&sortOrder=ASCEND ING&activeTab=overview
Med tanke på stopploss-nivåer etc, vad tror ni? Vad fyller dessa wurrar för funktion på marknaden förutom att bidra till stora tågrånet?
2016-01-18 Mot 365 och knocka Wurrar?
Borde väll ske va? Lyser OMX rött och kina ner så är det väl mer en realitet att blankarna försöker att nocka wurren där för att få ner kursen ytterligare. Det blir nog också då dom köper tillbaka eller vad tror ni?
En teori om senaste tidens blankningsattack: Fonder... Där har vi förklaringen...
Pensionsfonder lånar ut en avsevärd mängd aktier, eftersom de på så vis kan öka avkastningen på sina långsiktiga investeringar. I och med att ett flertal fonder kommit in sedan årsskiftet finns
det fler aktier att Låna för blankarna... Med denna svajjiga börs har man lyckats bra med sina blankningar...
2106-01-16 Twitter: Andreas Roslund
Enligt mina källor så ringer banker runt & vill låna aktier av ägare med +100k aktier för 30% ränta, nej har varit svaret.
16-01-15 Maplelane minskade sin blankning. Ska de andra också börja täcka snart i $FINGB
2016-01-15
5 million FING shares are shorted!
Shorting is a sell of borrowed shares, and the link below describe the sell levels and different scenarios.
I hope you will share your thoughts or reflect on the following:
1) What do you conclude from the spreadsheet below?
2) Are the hedge funds in profit at this moment?
3) When do you think, they are satisfied, and will close their short positions?
4) Will Coatue, who shorted early, be interested in pushing FING further down to optimize profits?
5) Will SRS, the hedge fund with currently highest profit, buy back soon?
6) Will it cause a domino effect causing the other three hedge funds, traders etc. to buy back?
7) What could be the effect of question 6?
Spreadsheet:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/105ZgC6qL_fURtKB3YdZyJnwOXMflRVhBJUxeTg_9two/pubhtml?gid=744740285&single=true
The latest shorting list:
http://www.fi.se/Register/Blankning/
My opinion is that all hedge funds have to buy all FING shares back, and it is a matter of time! Because of the interest rate, their time may be limited, and they have to close all the short positions soon, as the financial statement for 2015 is coming up, and will show the best figures ever.
The effect may be extraordinary.
http://www.aktieguiden.com/1378460/fingerprint-fa---del-63
2016-01-17 Holdings
?@MF_Holdings
Maplelane täckte i onsdags delar av sin blankning i #FingerprintCards. Nu korta 0,86% (1,02%). Totalt 7,7% blankat. $FING
https://twitter.com/MF_Holdings/status/688010229846568960
16-01-15 knocknivåerna för FPC instrument från BNP
MINILONG FING BNP3 MINI Long Fingerprint Ca.. Knock @ 365
http://www.educatedtrading.bnpparibas.se/SWE/mini-futures
Synliga storblankare, 4 mkt professionella organisationer, blankar för miljardbelopp och det är ingen som ens är nyfiken på hur storblankarna kan tänkas resonera. Just nu tas det för givet att blankarna har totalt fel, återköper imorgon och kursen kommer ligga på 1000 SEK/aktie typ nästa vecka
.
Blankarna kan ha fel men det lär ha ett mycket starkt resonemang bakom sina miljardinvesteringar. Tror att det resonemanget är lite starkare än "vafan vi testar, har vi fel så köper vi tillbaka snart".
https://twitter.com/algoritmus1/status/684761811627962368
2016-01-11 JC Twitter- Totalt +9% nu blankat enligt mina källor. Blir intressant att följa fortsättningen fram till rapporten!
När man blankar en aktie så är det för att man tror att kursen ska rasa på grund av någon dålig nyhet eller sur börs etc för att kunna köpa tillbaka billigare sen och tjäna på skillnaden?
Vad jag får ut av blankningen av FPC i dagsläget är att blankarna själva får lov att blanka för att pressa ner kursen. Dvs aktien står emot väldigt bra även om den backar och så fort de slutas blanka kommer kursen förmodligen gå upp?
Blankarna är heller inte klara med sin blankning förräns de har köpt tillbaka aktierna och som de ser ut i fing går kursen bra mycket snabbare uppåt vid återköp än den går ner vid försäljning för blankning (otroligt starkt fundament i bolaget). Så även om blankarna i dagsläget ligger på plus så har de ett stort problem, vilket är att de är de själva som tryckt ner kursen och den kommer gå fortare uppåt vid återköp för stängning då de är först då de kommer ha tjänat pengar (förmodligen inte)!
Korrekt?
OMX,
har tidigare sagt att omx bara drar ner fing men inte upp. kanske börjar ändra mig där.
Visst är de så att om OMX går upp så hjälper det till att hålla fing uppe lite också då fing ingår i omx-papper som handlas? alltså om man handlar upp omx via papper så håller de fing uppe med. fing kanske hade stått emot lite sämre om de inte va med i omx i just detta fallet om blankningen?
Knock Warranter: (?)Har för mig att jag läste ett inlägg som någon skrev om några wurrar med knock på 429, personen skrev även hur många sådana som var sålda. Jag kan inget om sådant mer än att de haft en tendens att bli knockade på nått jävla vis hur otroligt det än må verka.
Vart kan man hitta sådan info och är det någon som har några resonemang om det hela?