Citat:
Ursprungligen postat av Arthur Dent
Du fr nog utveckla lite, r det ett lands nrhet till Sverige som avgr om det r en false flag eller inte? Ganska starka bevis fr att de tidigare genomfrts betyder ju inte att det r vad som hnt nu, ven om mnster ibland kan ha ett vrde. Det r ju du som startat trden, vad r det som tyder p att detta var en false flag frutom nrheten till Sverige. Har myndigheterna varit ovilliga till en utredning? Rapporterades det om sprngningen i media innan den skett? Stod det israeliska "konststudenter" och filmade hndelsen. Fick familjen Bin Laden special-transport ut ur Ryssland. Lastades det ett plan fullt med judar som flgs till Tel Aviv trots flygfrbud?
Du mste vl ha ngot underlag till din trdstart?
Det som talar fr det r att man vill distrahera folket frn de mycket ovanliga protester som brutit ut under den senaste tiden, alternativt handlar det om ngon Kremlisk faktionsmaktkamp.
Jag vill vidare peka p att jag inte sger att jag tror att detta r en falskflaggad attack. Jag spekulerar i om det kan vara en sdan. Och funderar ver varfr det inte brutit ut fullt med spekulationer om detta. r Ryssland kanske inte associerat med konspirationsteoretikernas favoritskurkar, och att detta inte passar in i deras narrativ och vrldsbild?
PS. Fr vrigt var det inte jag som brjade svamla om att Sverige inte ligger i "vrldscentrum", vad det nu kan tnkas betyda.