Citat:
Ursprungligen postat av justsome1
Jag använder ju ett Ä, inga konstigheter. Annars kan man ju redigera det lilla mellanrummet själv väldigt enkelt, genom att dra ihop textmellanrummet lite i photoshop så är det lilla avståndsproblemet bort blåst.
Håller med om att detta problem går att trolla bort på de flesta typsnitt, dock återstår det fortfarande ett antal problem:
För det första förlorar du ordbilden när du skriver på ditt sätt, kanske inte så viktigt i rubriktext, men extremt störande.
För det andra skapas konstiga "hack" i ordet pga att bokstäverna är olika breda, pröva att skriva MIXA så förstår du vad jag menar.
För det tredje kommer texten skrivas i både gemener och versaler vilket ytterligare skapar mellanrumsproblem (vet att det är versaler i skissen, det råkade bara bli så).
Slutligen är detta sätt att skriva inget vidare snyggt enligt mig; plus att kunden vill ha det på det andra sättet, men tack för omtanken iaf!