http://www2.unt.se/pages/1,1826,MC=7...029414,00.html
	Citat:
	
		
			Polisen rubricerar tills vidare fallet som mord. Dels för att kunna göra en grundlig undersökning av vad som hänt, men saker tyder också på att mannen inte frivilligt tagit sig till ån.
- Han var mycket lättklädd, med tunn jacka och lätta skor. Det är inte troligt att han tagit sig ut med så lite kläder på sig. Men mycket är oklart. Eftersom vattnet är kallt bevaras kroppen länge. Han kan ha legat i ån sedan i höstas och skyddats av is under vintern, säger Fredrik Selberg.
		
	
 
Ska bli intressant att se hur det blir med rubriceringen i framtiden. Stället där kroppen hittades tyder dock på att det är en olycka, man dumpar inte gärna en kropp så centralt i en stad.
Edit: Jag läste visst fel angående fyndplatsen, Ultuna IP ligger längre söderut än den platsen jag först trodde att det var (Ulleråkers IP).
Karta: 
http://maps.google.se/?ie=UTF8&ll=59...22445&t=h&z=16