Hejsan!
Behöver lite hjälp med ett kostschema som jag skulle kunna använda för att förbränna underhudsfett.
Lite kort om mig själv:
Längd: 1,92
Vikt: 84kg (inte speciellt vältränad)
Jag spelade fotboll i sju år, men slutade för två år sedan och sedan dess har jag gått upp i vikt. Jag vill få tillbaka min gamla kroppsform. Bränna lite fett så att man ser lite rutor i alla fall.
Idag så tänker jag inte så mycket på vad jag stoppar i mig, äter det morsan och farsan lagar, en macka eller lite flingor på eftermiddagen och kvällen. Lite chips ibland, men inte ofta.
Äter ordentlig frukost(?) Två mackor med ost och ofta flingor i mjölk.
Lunchen käkar jag på skolan och då tar jag oftast en stor portion av det som serveras.
Kvällsmaten så gäller det som föräldrarna har lagat.
Men nu tänkte jag att om jag börjar jogga/gå (vilket av det som nu är bäst för att bränna fett) och äter enligt ett schema så kanske jag kan få tillbaka min gamla form igen.
Är inte jätte kunnig inom området så jag hade uppskattat om ni förklarade noggrant! Är det mycket fett eller kolhydrater som gäller? Gillar förövrigt ost väldigt mycket så om det går att ha kvar så är det positivt!
Uppskattas om någon gör ett exempel på ett schema!
Mvh Mackiiie!