2010-03-16, 22:37
  #49
Medlem
Orzions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MoLoK
Går det några utländska studenter på samma föreläsningar som dig?

Utländska som utbytesstudenter nej.

Utländska som personer med annat ursprung än Sverige ja cirka 50% Alla av dem kan däremot svenska utan problem.

Citat:
Ursprungligen postat av Satanigatan2009
Vilka fantasier alltså. Ahmed och hans fru hade väl i det här laget minst 4-5 barn om inte fler och med ett simpelt städjobb och försörjer man inte en sådan familj inte ens med kompletterande banbidrag.

Tror det är min uppgift och inte din att bestämma hur många barn min fiktiva person har
Citera
2010-03-16, 22:53
  #50
Medlem
Freitag.der.13.s avatar
En skötsam invandrare. Ja.

Integrerad. Nej.
Citera
2010-03-16, 23:49
  #51
Medlem
ValeNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Är det samma ska med det stora antal europier och amerikaner som är i Sverige och som enbart kan engelska och inte svenska? Två av de lärare jag har när jag studerar på Malmö Högskola för tillfället är från Storbritannien och undervisar på Engelska då deras svenska inte är tillräkligt bra.

Kan man engelska är man halvvägs där, för att engelskan är ett universell språk och man kan åtminstone kommunicera med varan på en hyfsad nivå. Men kan man klassificera sig som svensk? Absolut inte.
Citera
2010-03-16, 23:58
  #52
Medlem
Orzions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ValeN
Kan man engelska är man halvvägs där, för att engelskan är ett universell språk och man kan åtminstone kommunicera med varan på en hyfsad nivå. Men kan man klassificera sig som svensk? Absolut inte.

Men om du inte behöver kommunicera med någon svensk och inte har något behov av detta vad fyller det då för funktion att kunna det? Är det inte bättre att man arbetar och försörjer sig själv och sin familj än att man går på svenska kurser och lever på bidrag?
Citera
2010-03-17, 00:31
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Men om du inte behöver kommunicera med någon svensk och inte har något behov av detta vad fyller det då för funktion att kunna det? Är det inte bättre att man arbetar och försörjer sig själv och sin familj än att man går på svenska kurser och lever på bidrag?

Naturligtvis är det bättre, men här fattas en parameter. Jag misstänker att ett städjobb inte ger tillräckliga skatteintäkter för att kunna bli en pluspost om vi räknar in både A och hans fru och deras nuvarande/framtida tärande på våra samhälleliga funktioner. Det är inte heller något plus att inte lyckas lära sig svenska på 15 år.

Sammanfattningsvis är A en stark kandidat till att flyga hem till Iran. Dock är A inte bland de 500.000 första i kön.
Citera
2010-03-17, 01:21
  #54
Medlem
ValeNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Men om du inte behöver kommunicera med någon svensk och inte har något behov av detta vad fyller det då för funktion att kunna det? Är det inte bättre att man arbetar och försörjer sig själv och sin familj än att man går på svenska kurser och lever på bidrag?

Frågan var om man kunde bli klassificerad som svensk utan att kunna språket. Svaret är som sagt nej.

Att ha bott i Sverige i 15 långa år och inte ens försökt att ta an den mest grundläggande delen till integration är oacceptabelt. Det betyder att Ahmed hyser ingen respekt till det land han flyttat till, även om han sköter sig.
Citera
2010-03-17, 02:28
  #55
Medlem
Dogdylans avatar
[quote=Artavazd]Naturligtvis är det bättre, men här fattas en parameter. Jag misstänker att ett städjobb inte ger tillräckliga skatteintäkter för att kunna bli en pluspost om vi räknar in både A och hans fru och deras nuvarande/framtida tärande på våra samhälleliga funktioner. Det är inte heller något plus att inte lyckas lära sig svenska på 15 år.

Sammanfattningsvis är A en stark kandidat till att flyga hem till Iran. Dock är A inte bland de 500.000 första i kön.[/QUOTE]

Inte? Han är Muslim och det Muslimser (som inte är diplomater) skall inte ha rätt att bostätta sig i ett kristet land. Det säger ju sig själv. Tar man in en muslim (oavsett hur väl denne sköter sig) så leder till att man låter fler av dessa avgudsdyrkare bosätta sig i Sverige och västvärlden. Muslimsk invandring skall och bör vara förbjudet - om de inte konverterar till kristendomen. Då kanskede skulle kunna få bo i väst som gästarbetare.
Citera
2010-03-17, 08:00
  #56
Medlem
Tycker Ahmed gjort det bra och skadar ingen, han kanske inte är helt integrerad men lika värdig person som en svensk. Det finns narkomaner och andra svenskarsom lever ännu mer utanför samhället och inte drar till Sveriges försörjning. Han är helt klart berättigad som den svenska medborgare han har rätt att vara.

Det finns ju faktiskt svenskar som inte vill jobba också, inte många men finns, de skulle aldrig ta ett sånt jobb som Ahmed har.
__________________
Senast redigerad av skellefteewa 2010-03-17 kl. 08:02.
Citera
2010-03-17, 08:14
  #57
Medlem
ImMcGyverLOLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Vad Tycker ni om Ahmed?
Är Ahmed integrerad i Svenska samhället? Om inte vad är han då?
Borde Ahmed få vara i Sverige och få bo här eller borde han sickas tillbaka till Iran?
*) Ahmed verkar vara en hårt arbetande snubbe som håller ner huvudet och knegar på.
*) Nej, integrerad är han verkligen inte. Vad heter motsatsen? Alienerad? Kanske inte, men han lever vidare som han gjorde i Iran och har inte tagit till sig det svenska samhället det minsta.
*) Klart han skall få vara här, det finns ingen anledning att kasta ut en hårt arbetande, laglydig person som har flytt från sitt hemland.
Citera
2010-03-17, 10:15
  #58
Medlem
Baus avatar
Så länge Ahmed inte ligger samhället till last, är svensk medborgare och gör rätt för sig så drabbar det egentligen ingen om han lever i sin iranska bubbla, däremot skulle det säkert vara bättre och enklare för honom ifall han satsade lite på att lära sig svenska och försöka upptäcka sverige med, det är ju trots allt där han bor.

Min personliga åsikt är att gör man bara rätt för sig och inte ställer till med jävelskap så är man välkommen men så länge man inte bryr sig om att lära sig språket eller kulturen i värdlandet så bör man betrakta sig själv som gäst och uppföra sig därefter med.

Dock vill jag påpeka att Ahmed i det här fallet inte riktigt faller inom FB's stereotyp för mellanöstern invandrare eftersom han är en exemplariskt skötsam individ som drar sitt strå till stacken.
Citera
2010-03-17, 13:02
  #59
Medlem
Freitag.der.13.s avatar
Hur gör vi med Achmed när han blir gammal och skröplig och inte längre klarar sig själv? Persisktalande hemhjälp? Tolk som följer med hemhjälpen när de besöker honom? Persisktalande äldreboende? Känns som dyra lösningar.


När det kommer till kritan är språket A och O. Så länge Achmed inte bemödar sig med att lära sig språket kan aldrig betraktas som integrerad, hur mycket han än knegar och ligger i.


En enstaka Achmed är trots allt ok i mina ögon. Problemet uppstår när vi får många Achmeds. Robert Putnam har forskat om de negativa effekter som mångkulturen skapar i ett samhälle.

Bland annat:
Lower confidence in local government, local leaders and the local news media.
Lower political efficacy – that is, confidence in one's own influence.
Lower frequency of registering to vote, but more interest and knowledge about politics and more participation in protest marches and social reform groups.
Less expectation that others will cooperate to solve dilemmas of collective action (e.g., voluntary conservation to ease a water or energy shortage).
Less likelihood of working on a community project.
Less likelihood of giving to charity or volunteering.
Fewer close friends and confidants.
Less happiness and lower perceived quality of life.
More time spent watching television and more agreement that "television is my most important form of entertainment".



Krasst sett gör mångkulturen människor mer misstänksamma, mer olyckliga och mer egoistiska. Så Achmed är ett problem, inte på individnivå, men på en kollektiv nivå.
Citera
2010-03-17, 18:34
  #60
Medlem
Orzions avatar
Är glad att det ändå finns många användare här som respekterar det faktum att Ahmed är en hårt arbetande och hedersam individ som vill göra rätt för sig och därför borde få stanna och inte bli utkastad bara för att han har en annan religion eller etnicitet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in