Citat:
Ursprungligen postat av
B.B.T.L
Ok, då kan jag säga att det faktiskt förekommer då jag varit med om det och jag är inte ensam om denna upplevelse.
Men oavsett så måste det bevisas genom en transaktion. Det håller inte i domstol att påstå att det inte förekommer så det måste vara pengar inblandade.
Vad ska åklagaren göra menar du? Plantera bevis? Har man betalt för massagen och det inte finns någon transaktion för sex, så blir det svårt att hävda att man köpt sex.
Det finns nog en anledning till att det inte sätts dit så mycket sexköpare i Sverige...
Den här diskussion har vi ungefär en gång i halvåret i tråden och varje gång gissar vi hej vilt. Många av oss har bred erfarenhet av salongerna en del i över 10 år. Om man läser alla domar där thaimassage förekommer så är det helt klart att sexköpare åker bara dit om Polisen har haft span på salongen. Det har de bara om man misstänker koppleri eller människohandel. De sexköpare som åker dit har antingen lämnat kådis och funnits i polisens register, lämnat körkort i pant för sexköp eller funnits i en loggbok. Ett par har blivit uthängda av salongen, när massöserna berättad vad som hänt.
De är relativt oväsentligt vad som håller i rätten, de flesta av oss vill inte ens vara i rätten och bli friade i brist på bevis. Vi erkänner snabbt och får ett strafföreläggande för att slippa hamna publicitet.
Så till denna diskussionen; Japp, jag har flera gånger fått en avrunkning utan att betala extra, på en del salonger så ingår det i massagepriset. Nån enstaka gång har jag fått mera utan att betala men då har jag varit stammis och betalat fler gånger tidigare.
Det krävs mycket mer än att man har haft sex på salong för att bli fälld. Det ska finnas en tydlig penningtransaktion som är kopplad till sexköpet. Om jag hävdar att jag lånat ut pengar och massösen hävdar detsamma så räcker det för att bli friad, men som sagt jag vill inte komma så långt i rättsprocessen.
Det är en stor skillnad på sexköp på thaisalong och sexköp av escort eller lägenhetsbordell. I en thaisalong är du naken och blir masserad helt lagligt, det förekommer sexförsäljning men samtidigt är det många som går till salonger utan att köpa sex. Går du till en lägenhetsbordell i en förort fylld med rumänska traffickingoffer så är du där av endast en anledning. Om polisen knackar på ett hotellrum och du är där med en känd escort så är det svårt att förklara bort.