Citat:
Ursprungligen postat av ^Eaz
Som ovan talare säger, så täcker inte garantin skador du själv är orsaken till.
Det du kan göra är att se vad din hemförsäkring täcker och ta detta med dem, Apple kommer som sagt inte göra något åt detta.
Om jag inte använder tex datorn så lär den inte gå sönder. Om jag använder den och den går sönder så är jag, med ditt ordval, orsaken till att den går sönder och då skall inte garantin täcka skadorna? Något tillspetsat.
Garanti täcker väl skador på tex en dator om de uppstår vid normalt användande som datorn sägs klara och inte är onormala förslitningsskador.
Eller om man tar en klocka som exempel. En klocka som är sk fuktsäkrad skall jag kunna gå ut i regn med men inte simma med. Om jag då går ut i regn med den och den blir fuktskadad så är det ju en garantifråga även om det är en skada som jag orsakat genom att gå ut i regnet ned.