Resultat: Hälsning
Vila i frid
84,17%
2542 röster
R.I.P
15,83%
478 röster
2010-03-04, 14:05
  #301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av morris
2,47s tar fallet och 87,4km/h blir hastigheten om man försummar luftmotståndet.
Vikten spelar ingen roll, det är luftmotståndet och gravitationskonstanten som kommer att avgöra hastigheten.
Citera
2010-03-04, 14:06
  #302
Medlem
Broken Tusks avatar
Om det där schaktet nu ligger ovanför/innanför OKQ8 så ligger det alltså inne i berget, under Mosebacke, typ?

Kommer man in så långt genom gångar ändå från T-banestationen eller? Bilderna och illustrationen hjälpte att förstå hur det ser ut just vid själva schaktet, men kanske inte i det omkringliggande området direkt. Har inte UE:at nån gång, så...
Citera
2010-03-04, 14:06
  #303
Medlem
Necropoliss avatar
ja väldigt tragiskt detta..

men i all sorg undrar jag en sak till alla FBare här, tror ni han dog direkt när han landa? eller kan han ha överlevt fallet (beroende såklart om man hamnar med huvudet först osv)
Jag har själv sett hålet och tkr det är konstigt att det får va så lite säkerhet.


R.I.P
Citera
2010-03-04, 14:09
  #304
Bannlyst
I min ungdom klättrade vi upp i Essingeleden via pellare, och använde ett utrymme i brofästet på fregatt sidan.

När vi använt bultsaxen för många gånger svetsade dem igen ingångarna, hoppas dom gör det i Slussen nu

Men på min tid hette det inte UE utan jävla dumheter.
Citera
2010-03-04, 14:11
  #305
Medlem
Broken Tusks avatar
Och vad finns i botten av schaktet? Betonggolv bara eller?
Citera
2010-03-04, 14:16
  #306
Medlem
4kingaceholes avatar
Det e några saker jag inte förstår.

Vad finns på botten av schaktet? Kan man genom att klätta ner där ta sig vidare i tunnlarna?
Leder det isåfall till det här sk "templet"? Om inte va fan skulle ha ner dit å göra?
Är det nån slags status att ha tagit sig ner där?
Gick killen helt enkelt bara fel väg pga sin brist på erfarenhet?
Citera
2010-03-04, 14:18
  #307
Medlem
sfms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av morris
2,47s tar fallet och 87,4km/h blir hastigheten om man försummar luftmotståndet.
Tack för det.

Citat:
Ursprungligen postat av jumpcut
Man hinner tänka en hel del under ett 30 meters fall, han led nog rätt friskt ska du se...
Nja, på 2,47 sekunder hinner man nog inte tänka så mycket mer än "Nämen helvete då!".

Citat:
Ursprungligen postat av Necropolis
men i all sorg undrar jag en sak till alla FBare här, tror ni han dog direkt när han landa? eller kan han ha överlevt fallet (beroende såklart om man hamnar med huvudet först osv)
Han har inte överlevt fallet, nej. Som vi nu klargjort i tråden är det som att frontalkrocka i 90 km/h, i det här fallet rakt ner i ett betonggolv och helt utan skydd.
Citera
2010-03-04, 14:23
  #308
Medlem
materazzis avatar
jävla skandal att han ens kommit i närheten av sånt där
Citera
2010-03-04, 14:26
  #309
Medlem
http://kartor.eniro.se/m/pIoJ0

Stämmer detta?
Citera
2010-03-04, 14:27
  #310
Medlem
Broken Tusks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sfm
Han har inte överlevt fallet, nej. Som vi nu klargjort i tråden är det som att frontalkrocka i 90 km/h, i det här fallet rakt ner i ett betonggolv och helt utan skydd.

Nja, han kan ju ha landat med benen före också, krossat benen och lår/höftben tryckts upp i magen för att sen ligga där och skävla in några minuter innan han medvetandet tyna bort helt. Föll han framstupa gick det nog rätt fort, men även vid sånna fall finns möjligheten att man är medveten i några minuter innan det svartnat.

Lagom kul sätt att gå på, ensam och livrädd i mörkret och kylan så. Usch.
Citera
2010-03-04, 14:36
  #311
Medlem
Tycker det här är ett typiskt fall där egentligen ingen har något större ansvar. Föräldrarna kan knappast klandras, man kan inte låsa in sina ungar och hoppas att det ska lösa allt snarare brukar det skapa långt mycket fler och allvarligare problem. Att ens barn ramlar ner för ett 30m djupt schakt kan omöjligtvis vara en fara man som förälder bör lägga någon större energi på. Myndigheterna kan inte heller de klandras och inte heller de som UE:ar, man behöver inte ha allt låst för att folk ska förstå faran, om det vore fallet skulle vi ha långt mycket mer olycksdödsfall i samhället än vi har. Gabriel är väl den som har mest ansvar för vad som hänt men även han borde gå fri tycker jag, när man är tretton har man tyvärr inte fullfjädrad pejl på risk, något inte ens vi vuxna har för den delen.

Tyvärr är vi evolutionärt usla på att bedöma risk och här tog det tyvärr ett dödsfall, förhoppningsvis blir det här en dyr och värdefull läxa för andra kids.
Citera
2010-03-04, 14:36
  #312
Medlem
RocknRollPussys avatar
jag tror hans kompis var med honom och blev asrädd när han föll ner..

eller så finns det ingen "kompis" som han skulle med..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in