Citat:
Ursprungligen postat av sk0gen
Jag är en av dem som gärna sett ett mer "neutralt" namngett forum där man kunde diskutera sionismen och judenhetens lobbying i väst
Ändå håller jag inte med dig om judenheten som en etnicitet. Tvärtom ser jag iden om judendom=etnicitet som en lögn framhållen av sionisnen som använder den som bränsle i framhållandet av kollektiva sionistiska myter som diasporan, det förlovade landet och holocaust som evigt rättfärdigande av fascistisk utrotningspolitik i Israel.
Genome-wide genetic signature separates Jews from European Americans
OnT:
Vad gäller protesterna mot att avdelningen skall heta något med "ZOG", så är jag delvis emot det beslutet av admin, men jag vill passa på att fråga admin huruvida han ämnar att med "ZOG", ha diskussioner kring Israel som zionistisk ockupationsentitet eller "ZOG" som i konspiratorisk bemärkelse, nämligen att zionistjudar ockuperar gojimregimer världen runt?
Det råkar nämligen vara som så att judar faktiskt har höga politiska positioner runt om i världen, USA är ett framträdande exempel:
http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/US-Israel/bushjews.html
http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/US-Israel/obamajews.html
Det är ingen hemlighet, men inte heller är det en "konspiration" à la "ZOG". ZOG är alltså i sådana sammanhang, en anti-intellektuell term eftersom det är intellektuellt oärligt att hävda att zionistjudar ockuperar USA:s regering; så funkar det inte alls, det är snarare som så att de ljugit till sig och fuskat till sig höga positioner (politik, media, och dylikt) i gojimsamhällen.
Men i israeliska sammanhang är det inte inkorrekt att tala om "ZOG".
Frågan är då varför t.ex. politiska diskussioner, såsom den kilometerlånga avskaffa Israel tråden i politik utrikes, skall flyttas till ZOG-forumet? Det är ju knappast en konspiration, snarare en utrikespolitisk diskussion.
Återigen admin, föreslår jag att du byter namn till "Judefrågan". Det är kort och koncist, och ett seriöst, neutralt och aktuellt, omfattande namn än idag som används av judeo-israeliska nyhetssidor:
Obama and the Jewish question:
http://www.haaretz.com/hasen/spages/949364.html