Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Ja jag äger en cykel, det är utmärkt att ha om man bor i innerstan. En sak som gör att man kan spara pengar när man bor i innerstan, använd cykel istället för att betala för SL-kort eller ännu värre, en eller två bilar.
Om man gör sådana kloka besparingar och investerar sina besparingar i börsen växer de över tid mer än du kan ana. Men du lever hellre ett WT-liv och fattar inte varför du aldrig får ekonomin att gå ihop. Du lever dyrt slemmet, även om du inte ser det.
Du pratar om massa investeringar, aktier, börsen och massa bullshit. Hur många vanliga människor som ska köpa bostad håller på med det och dessutom är mycket framgångsrika på börsen eller sina placeringar, inte många. Vi har ju miljonär innan 30 bloggen, han är väl runt 36 nu och som knappt uppnåt 10 miljonerar, en sinnessjukt snål lirare även om han är en av få som är så pass framgångsrika, men svenne banan är väl 25 och redan bräckt honom? haha
Vi pratar om en undersköterskas lönenivå och med en sån och barn får man aldrig låna över 3 miljoner för en 1a i innerstan och det tar 10-15 år och konservburksliv för att spara ihop kontantinsatsen, vilket under 10% klarar. En kontantinsats man inte har någon glädje av endå då man inte får låna till den summan på det objekt som diskuteras.
Hur du får motorbåtägare, tjänsteman, porscheägare, gått högskola, 32000 kr i lön, utlandsboende i costa del sol till ett white trash liv, den synen är du ensam om

Dom flesta runt 30 har inte detta och kommer aldrig uppnå det. Curlande övre medelklassbarn från ålsten kanske kan uppnå och få dom kunskaper som krävs för att uppnå detta vid 30.
Du är ju ofantligt efterbliven, en av dom största nollorna på forumet i din argumentation och syn på verkligheten som är icke-existerande.