Citat:
Ursprungligen postat av ApolloGreken
SS: (Vi har två parallella diskussioner nu)
Man ska aldrig låta sig pressas. Det är det klassiska, allting böir plötsligt så väldigt bråttom.
Du borde läsa Ärvdabalken 20 kap,
https://lagen.nu/1958:637#K20P3
Var det bara ett exempel med din mor på operationsbordet? Jag tycker det är grund för att skjuta på bouppteckningen, den skall göras inom 3 mån men man kan få anstånd.
Har din mor kallats i god tid? När ska bouppteckningen äga rum?
Kna du hinta ungefär hur stora belopp vi talar om. Vad som fanns när mormor dog? vad som finns nu? Hur mycket som din mor påstås ha fått i förskott?
Jag är lite frågande på det som din mor skrev på när mormor dog. Avstod hon från någonting då? Varför, i så fall? Är det självklart att det avtalet är giltigt?
Vad säger vännerna till morfar? Är det självklart att dom vill vara med i detta?
ursäkta jag inte svarat på ett tag, hade lite saker att lösa först.. iallfall, mamma ligger de facto på operationsbordet när bouppteckningen sker, eller kanske på uppvaket.
vi har efter lite dividerande i familjen valt att lösa allt genom att vi skickar en jurist som ombud. jag ska ha ett telefonmöte med honom idag, så jag får se vad det ger. jag kan återkomma efter bodelningen och berätta hur det gått!