Citat:
Ursprungligen postat av
flanders
Reglerade priser långt under marknadspriset skapar enorma inlåsningseffekter och gör rörligheten obefintlig. Det gör dessutom att befintligt bestånd utnyttjas uselt. Snittytan i HR per person i Stockholm City är enorm, eftersom de få som fått de bästa kontrakten bara betalar spottstyvrar sitter de och håller på jätteytor.
En motfråga, varför tror du Sovjets ekonomi kollapsade till slut gentemot den marknadsliberala världen som inte jobbade med massiva prisregleringar? Varför tror du det går att få tag i en HR på en vecka i Finland vart du vill medan det tar 30 år i Sverige? De har inte fler bostäder eller kvm per capita än vad Sverige har.
Citat:
Ursprungligen postat av
Memnok
I dagsläget är det 10-20 års kö för att få en hyreslägenhet eftersom det reglerade priset är lägre än marknadspriset i alla större städer. Det gör att det enda sättet att flytta till en ny stad är att köpa en bostadsrätt/hus eller hyra i andra hand. Detta driver naturligtvis upp priserna på den tillgängliga marknaden samtidigt som det gör det mindre attraktivt att bygga hyresrätter då man inte får ut marknadspris på dessa.
Kort sagt är hyresregleringen det absolut största problemet på bostadsmarknaden idag även om det självklart också finns andra problem.
Med räntehöjning snart till 5% ränta går kostnaderna till 30 000 kr/mån(+amortering) för ett 8 miljoner objekt
Det ser ut som att det ägda beståndet, i Stockholm, kommer utnyttjas "mycket effektivt" snart enligt er marknads prismodell som skapar incitament att downsiza.

Uppenbarligen utnyttjas det ägda beståndet sämst, då man inte ser 80-åriga tanter sitter i 200 m2 hyresrätt villor lite här och var.
Det är väl bra mina herrar?

Då kollapsar inte Sveriges ekonomi precis som sovjets gjorde...