Citat:
Ursprungligen postat av
Tullius
* Jag tror inte tillräckligt många säljer den bostad de bor i för att minska en framtida förlust, om de inte måste sälja, för att det skall spela någon roll för marknaden. Det är därför endast en helt akademisk stop-loss-teori.
* Det är vid varje givet tillfälle alltid folk som måste sälja p.g.a. dödsfall, skilsmässa eller arbetslöshet. De två första orsakerna kan man räkna på med hjälp av historisk statistik. Den senare beror helt på konjunkturen.
* De som spekulerat i nyproduktion, 20-40% i Stockholms kommun och de närmast gränsande kommunerna, jag tror att de anekdoter vi hört och mina siffror tyder på att det ligger där någonstans, består av både folk som kan rida ut stormen länge genom att hyra ut i andrahand och folk som saknar kapital och måste sälja.
* De som tecknat nyproduktion utan att vara spekulanter sitter ofta redan på en bostad och de flesta av dessa måste sälja en av bostäderna inom 6 månader från inflyttning.
* Priser sätts på marginalen.
* Priser beror på psykologi. Inte missa tåget / inte fånga en fallande kniv.
* Unga personer är mer högbelånade än äldre
* Unga personer är mer lättrörliga än äldre p.g.a. familjebildning.
Jag tror att detta sammantaget kommer driva ner priserna åtminstone 20 % från toppen.
Den prisnedgången kan leda till ytterligare sättningar. Särskilt eftersom vi nu måste ta tag i den sedan trettio år dysfunktionella integrationen i början av en lågkonjunktur. Inför vi inte välbehövliga reformer kommer vi få en kompetensflykt som blir katastrofal på sikt, inför vi reformer kommer lågkonjunkturen initialt bli djupare och mer problematisk. Damn it if you do, damn it if you don't.
Men jag kan ju ha helt fel, förstås.
Jag tror inte heller att folk säljer sin bostad för att priserna sjunker. Vad skulle de vinna på det? Var skulle de hitta billigare boende? De flesta har fortfarande vinster att redovisa och skatt på reavinst att betala så varför skulle de sälja? Om bankerna har gjort sitt jobb och lånat till folk som kan ta en ränteökning då är det nog bara att se till att amortera och sänka månadskostnaden. Men vi vet inte. Banker har fuskat förr.
Spekulanterna däremot sitter med skägget i brevlådan och andra känsliga kroppsdelar i skruvstädet så med tanke på den omfattande spekulationen som nybyggarna tillåtit så kan det bli problematiskt. Spekulanterna kanske blir av med både den tilltänkta vinsten och den bostad som de äger om det vill sig illa. De som är om sig och kring sig kan kanske förhandla sig fram till en lösning där nybyggarn och spekulanten splittar på förlusten.
6 månadersregeln är inte huggen i sten. Det gäller att förhandla sig fram till en annan lösning. Man kan be lov av sin gamla BRF att få lov hyra ut, och att den nya inte hävdar 6 månaders regeln. Då några av våra medlemmar råkade fastna mellan två bostäder tillät vi dem att hyra ut i 2 år. Vi hade ingen anledning att krascha folks ekonomi, så länge de betalade till oss och skaffade en hederlig hyresgäst.
Den reformen som jag vill se är att vi inför samma krav som Kanada, dvs att vi kräver sponsorskap om folk vill ta migranter hit. 2 år har de i Kanada. Detsamma gäller naturligtvis arbetskraftsinvandring där arbetsgivaren ska vara sponsorn och sköta sina åtaganden till punkt och pricka. Arbetsgivarorganisationer ska sluta driva kampanjer i medierna och i stället bli rådgivare åt sina medlemmar som vill ta hit folk. Tidigare har det varit krav att facket ska säga sitt. Varför inte kräva att arbetsgivarorganisationen tar på sig rådgivaransvar och ser till att importen går rätt till.
Det har alltid importerats arbetskraft hit. Våra storbolag jobbar på globala marknader och de har alltid tagit hit folk. Jag har inte stött på fall där folk fått problem trots massimport. Bostäder m m fixas.
Northvolt som ska etablera batterifabrik i Skellefteå storrekryterar. Hur vågar de etablera sig i Sverige om det är omöjligt att locka kompetens hit? Jag tror inte alls att det är så svårt. Man kan ju kolla på de som flyttat hit hittills. De bor här. Kanske dags för medierna att göra en intervju med dem istället för att springa Almegas och centerns ärenden.
Ni kan kolla här.
https://northvolt.com/meet-the-future-of-energy-kenya-shatani/