Citat:
Ursprungligen postat av nilsfred
Jag ska bjuda ett sällskap där en person är laktosintollerant på middag och skulle behöva tips på en god dessert som inte innehåller laktos. tacksam för förslag då jag inte är så van att tänka i laktosfria banor.
Du behöver inte överdriva din oro angående laktosintolerans. Man har aldrig så stora mängder laktosprodukter i efterrätter att dessa utgör någon fara för de flesta laktosintoleranta. Det är en myt att laktosintoleranta inte tål någon typ av laktos över huvud taget. Ett halvt glas standardmjölk tål de flesta. Hårdost och syrade mjölkprodukter som fil och yoghurt innehåller mindre laktos än vanlig mjölk, så dessa kan man äta i rimliga mängder.
Om det trots allt skulle visa sig att mängderna av laktos är större så skulle jag rekommendera att du i stället går till Apoteket och köper
Lactasin eller
Lactrase som du utan större omsvep "serverar" din laktosintolerante vän. Dessa två medel innehåller laktas och neutraliserar laktos i mejeriprodukter. Receptfritt. Kostar inte många kronor.
Och som det redan har nämnts. Det finns idag i stort sett allt inom laktosfritt, från grädde till youghurt och t o m glass.
~Paul~