Följande artikel publicerades i DI i Augusti. Vem var VD´n och vem var den dåvarande styrelseordförande vars villor lyxrenoverades?
Misstänkt miljonsvindel i byggprojekt
Uppdaterad 2009-08-24 14:14
Pengarna skulle gå till ett stort bostadsrättsbygge i Karlskrona. I stället misstänks chefer ha använt miljoner till renovering av sina privata lyxvillor i Stockholm. Nu är bolaget försatt i konkurs och Swedbank väntas ta över.
Totalt har Swedbank lånat ut 146 Mkr till det attraktiva bostadsrättsprojektet, omfattande totalt 182 lägenheter på Saltö utanför Karlskrona. Men efter en första lyckad etapp i byggandet meddelade Saltöhem att pengarna var slut. Det skedde i september i fjol, skriver Dagens Industri på måndagen.
Byggprojektet avbröts omedelbart och efter utredning gjorde avdokat Håkan Jansson den allvarliga upptäckten: Saltöhems vd och styrelseordförande har fakturerat bolaget för lyxiga renoveringar i sina privata villor i fashionabla Djursholm och på Lidingö utanför Stockholm.
Totalt ska omkring 13 Mkr ha gått till renoveringarna, enligt uppgifter i Blekinge Läns Tidning som DI redogör för.
I april försattes fastigheterna i Saltöhem i konkurs och ärendet utreds av Ekobrottsmyndigheten. Samtidigt väntas nu Swedbank ta över projektet eftersom belåningen är högre än fastigheternas sammanlagda marknadsvärde, skriver Dagens Industri.
Följande artikel publicerades i DI i Augusti. Vem var VD´n och vem var den dåvarande styrelseordförande vars villor lyxrenoverades?
Misstänkt miljonsvindel i byggprojekt
Uppdaterad 2009-08-24 14:14
Pengarna skulle gå till ett stort bostadsrättsbygge i Karlskrona. I stället misstänks chefer ha använt miljoner till renovering av sina privata lyxvillor i Stockholm. Nu är bolaget försatt i konkurs och Swedbank väntas ta över.
Totalt har Swedbank lånat ut 146 Mkr till det attraktiva bostadsrättsprojektet, omfattande totalt 182 lägenheter på Saltö utanför Karlskrona. Men efter en första lyckad etapp i byggandet meddelade Saltöhem att pengarna var slut. Det skedde i september i fjol, skriver Dagens Industri på måndagen.
Byggprojektet avbröts omedelbart och efter utredning gjorde avdokat Håkan Jansson den allvarliga upptäckten: Saltöhems vd och styrelseordförande har fakturerat bolaget för lyxiga renoveringar i sina privata villor i fashionabla Djursholm och på Lidingö utanför Stockholm.
Totalt ska omkring 13 Mkr ha gått till renoveringarna, enligt uppgifter i Blekinge Läns Tidning som DI redogör för.
I april försattes fastigheterna i Saltöhem i konkurs och ärendet utreds av Ekobrottsmyndigheten. Samtidigt väntas nu Swedbank ta över projektet eftersom belåningen är högre än fastigheternas sammanlagda marknadsvärde, skriver Dagens Industri.
Sket sig hela projektet för att dom snodde 13 miljoner? Lät ju jävligt bra och genomtänkt det där projektet...
Nu är Joakim Klingefjord i tidningen igen, i Oman... Han är tydligen VD igen fast nu i ett telekombolag där nere. Här är en nyligen gjord intervju med honom, notera hur glad han verkar: http://www.oeronline.com/php/2010_jan/telecom.php
Han och Peder Feinberg var inte lika glada när Skattemyndigheten gjorde kvarstad hos dem, det visade sig sen att kvarstaden var för låg när den totala summan av vad som försvunnit ur Saltöhem kom fram: http://blt.se/nyheter/blekinge/feinb...81382621%29.gm
Åtal skall tydligen komma i sommar, om Ekosnuten lyckas med det, annars är väl risken stor att detta rinner ut i sanden. Båda är ju tydligen fortsatt skrivna på sina adresser i Lidingö och Djursholm.
Nu är Feinberg i tidningen igen, tydligen är han vice VD på miljöföretaget RGS 90 som skrivit avtal med Norrtälje kommun om att bygga en återvinningsanläggning där. Norrtälje Tidning har tydligen gjort en bättre bakgrundskoll (kanske tipsade) på RGS 90 än vad kommunen gjort. Mycket möjligt att projektet i Norrtälje är bra men det är ju kasst av RGS 90 att låta Feinberg representera dem mot kommunen. En enkel Googling eller samtal till Karlskrona kommun hade väl satt käppar i hjulet för det här på ett tidigt stadium. Tror inte Feinberg blir långlivad i RGS 90 nu... Han får väl leva på sina Saltöhems miljoner, stackarn..
Tycker uppriktigt synd om Norrtälje kommun då de blir dragna i skiten nu p.g.a. Feinberg. Projektet verkar ju vara bra.
Norrtälje kommun samarbetar med återvinningsföretaget RGS 90.Företagets vice vd Peder Feinberg riskerar åtal för grova skattebrott.
Enligt Skatteverket har han plundrat ett bostadsbolag på miljontals kronor.
Relaterat
I augusti undertecknade kommunalrådet Kjell Jansson (M) och Peder Feinberg en avsiktsförklaring, som är tänkt att leda till ett avtal mellan parterna.
Bilden ovan togs i Hallstavik där RGS 90 Sverige AB ska bygga en anläggning som renar jordmassor från miljögifter. På sikt ska etableringen skapa 25-30 nya jobb i området, enligt kommunen och RGS 90.
Samtidigt hotas miljöteknikföretagets vice vd Peder Feinberg av fängelse på allt från sex månader upp till sex år. Det är strafftiden för de brott som Ekobrottsmyndigheten, EBM, i Malmö just nu utreder.
Carl Renberg, kammaråklagare på EBM, bekräftar att det pågår en förundersökning rörande flera personer, däribland Peder Feinberg, som misstänks ha svindlat bostadsbolaget Saltöhem AB i Karlskrona på miljonbelopp.
– Brottsrubriceringarna är grovt skattebrott, grovt skattebedrägeri och grovt försvårande av skattekontroll, säger Carl Renberg.
Saltöhem AB, där Peder Feinberg var vd, gick i konkurs i april 2009. Konkursförvaltaren Hans Elliot konstaterar att Saltöhems ledning låtit 60 miljoner kronor gå till arbeten och lån som inte hade något att göra med bolagets bygge av 182 havsnära bostäder på Saltö i Karlskrona.
Enligt Skatteverket har 24,6 av miljonerna spenderats på lyxrenoveringar av ägarna Peder Feinbergs och Joakim Klingefjords privata villor i Djursholm respektive Lidingö.
Alf Petersson, revisionschef vid Skatteverket i Karlskrona, beskriver duons agerande som en systematisk tömning av Saltöhem.
– Jag har varit med länge men det här är en av de värsta plundringarna jag har sett. Särskilt med tanke på att Saltöhem var seriöst och välskött innan de här herrarna klev in i bolaget årskiftet 2005-2006, säger Petersson.
Bygget på Saltö drog i gång på allvar våren 2006. Hösten samma år köpte Feinberg och Klingefjord sina villor på fashionabla adresser i Stockholmstrakten. Kort därefter inleddes omfattande renoveringar av de båda husen.
Ett bygg- och måleribolag i Skåne, som utförde jobb på Saltö, har via underleverantörer rustat Feinbergs och Klingefjords villor, enligt Skatteverket och EBM. Kostnaderna har belastat Saltöhem under kontot Saltö utställning.
– Upplägget är klassiskt. Ägarna har bokfört privata utgifter som rörelsekostnader i Saltöhem, säger Carl Renberg.
Fakturorna har attesterats av Peder Feinberg som vd och en anlitad projektledare, tidigare dömd för bedrägeri.
Under 2009 var Saltöhem AB kört i botten. Samma år beslöt Peder Feinberg att sälja villan i Djursholm.
Då agerade Skatteverket. Via beslut i länsrätten kunde myndigheten betalningssäkra cirka tio miljoner kronor av Feinbergs och Klingefjords egendomar.
I slutet av året eller i början av 2011 fattar EBM beslut om åtal mot männen bakom Saltöhem.
– Det är ingen tvekan om att det blir åtal. Frågan är bara när det väcks, säger Alf Petersson på Skatteverket.
Vice vd:n förnekar plundring
Enligt Peder Feinberg finns grava fel i Skatteverkets utredning av Saltöhem AB.
– Jag är inte skyldig till det som påstås, säger han.
Peder Feinberg hävdar att renoveringen av hans privata villa belastat Saltöhem av misstag.
– Det var en privat uppgörelse mellan mig och företaget som gjorde jobbet, säger han.
Exakt hur oegentligheterna gått till är Feinberg osäker på. Men han lägger, åtminstone delvis, skulden på Saltöhems projektledare.
Feinberg hävdar att samma person sett till att andra fastigheter, däribland projektledarens hustrus gård, renoverats på bekostnad av Saltöhem.
Ett problem är att flera fakturor har undertecknats av Peder Feinberg. Själv hävdar Feinberg att hans namnteckning har förfalskats.
– Jag har polisanmält detta. Ärendet ingår i Ekobrottsmyndighetens förundersökning, säger Feinberg.
Projektledaren är tidigare dömd till 2,5 års fängelse för bedrägeri och anställdes under den tid Peder Feinberg satt i styrelsen för Saltöhem.
Kollade ni inte upp honom?
– Nej, ingen i styrelsen gjorde det, svarar Peder Feinberg.
Han nekar till anklagelserna om att han och kollegan Joakim Klingefjord ska ha plundrat Saltöhem.
– Skatteverkets beslut är överklagade i varje detalj, säger Peder Feinberg.
Enligt honom har stora delar av de 60 miljoner som konkursförvaltaren efterlyser använts för fastighetsinköp för att underlätta detaljplanearbetet på Saltö.
– Vi har inte tömt bolaget på pengar.
Feinberg anser att han och Klingefjord istället gjort allt för att undvika en konkurs i Saltöhem.
– Vi sålde tillgångar i andra bolag och la in 53,6 miljoner kronor för att rädda projektet. Det hade vi knappast gjort om vi svindlat Saltöhem, säger Peder Feinberg.
JOHAN SVERKE
Verkar som det blir åtal i vinter enligt Carl Renberg, kammaråklagare på EBM. Skall bli intressant att följa detta.
Nu blir det tydligen åtal i denna härvan, tog ett tag: http://www.svt.se/nyheter/regionalt/...grova-ekobrott
Verkar vara en hel del pengar de fick undan. De kan väl knappast ha renoverat sina hus för alla miljoner som det verkar enligt artikeln?
Någon som vet mer?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!