• 1
  • 2
2004-02-15, 14:59
  #1
Medlem
Von Bings avatar
Dagens ämne är Kambodja. I dag tar vi bakgrunden.

Del 1: Sihanouk börjar sin bana

1953 blev Kambodja fritt från fransmännen som en parlamentarisk modern monarki, under ledning av den unge Norodom Sihanouk. En märklig politisk figur, som slängde sin kungakrona och lät utropa sig till premiärminister 1955, för att senare inneha presidentposten 1960-1970. Han startade ett eget parti, Sangkum, vilket skulle bli det enda lagliga partiet under hans tid vid makten, som partiet erövrade genom valfusk och korruption.

Sihanouks politik kallades khmersocialism, en bisarr benämning som enligt honom anammades av Kambodjas gamla kungar. Politiken liknade mer fascism än socialism, genom sin starka elitism, nationalism, korporatism, och antidemokratiska metoder.
Socialism var ett väldigt diffust begrepp i Kambodja, inte minst under Pol Pot, som ingen bildad människa skulle kalla socialist.

Sihanouk, officiellt socialist, balanserade mellan högern och vänstern inomlands och satsade på samarbete istället för konkurrens, genom att Sangkum slukade nästan alla andra partier i Kambodja genom att dessa frivilligt anslöt sig till Sangkum, då de vann mer makt än med demokratiska metoder. Så försvann nästan all opposition utom den USA-stödda extremhögern och det Kinastödda kommunistpartiet, mer känt som de Röda Khmererna (RK). Oppositionen i Kambodja tystades ner med tortyr och våld.

Utrikespolitiskt var det neutralitet som gällde. En nagel i ögat för USA, som under denna tid upprättade en lakejallians i Sydostasien, SEATO, som gjorde Sydostasien till en av världens mest polariserade regioner, då stormaktsblocken inledde en hård maktkamp om inflytandet i Indokina. Sihanouks neutralitet krävde samarbete och kohandelspolitik med såväl det delade Vietnam, liksom USA-lakejen Thailand. Denna politik ledde till att Sihanouk med tiden målade sig in i ett hörn, genom att både kommunistblocket och Väst & co tog avstånd ifrån hans regim till slut.
Citera
2004-02-15, 16:17
  #2
Medlem
Johnny Walkers avatar
*Applause*
Kommer Del 2 snart?

*Eller postade jag mitt i en viktig serie av inlägg?
Citera
2004-02-15, 18:01
  #3
Medlem
Von Bings avatar
Denna tråd uppdateras fortlöpande. Att andra skriver inlägg är inget besvär alls. Kommentera gärna!
Citera
2004-02-15, 18:02
  #4
Medlem
Von Bings avatar
Del 2: Sihanouk kaxar med allt och alla

När Sihanouk knöt kontakter med kommunistblocket, och samtidigt blev alltmer kritisk mot USA, plus vägrade låta ansluta sitt land till SEATO som han i starka ordalag kritiserade, införde USA och dess allierade hårda sanktioner och blockader mot Kambodja, samt började systematiskt kränka Kambodjas gränser.

Vid slutet av 50-talet bestämde sig president Eisenhower & co i Washington för att störta den kaxige ledaren, samt avbryta biståndet och svälta ut landet. En förrädisk general, Dap Chuon, fick 1958 av CIA uppdraget att störta uppstudsaren, och skapa en lydregim. Denna rond vanns dock av Sihanoukregimen, som med stöd av de kinesiska och franska underrättelsetjänsterna, lyckades avslöja komplotten, och Chuon stod där med skägget i kakburken. Nu var USA och CIA tvungna att ligga lågt för en tid framöver, pg a den misslyckade kuppen och flera klantiga mordförsök på Sihanouk under början av 60-talet.

Den mest cyniska och sarkastiska delen av kohandelspolitiken var när den kambodjanska regeringen lät Viet Minh-gerillan i Vietnam, sk gooks, ha baser i den kambodjanska djungeln, för att senare låta USA bomba dem. Massor av oskyldiga kambodjaner dödades under jakten på gooks. Men då anklagade Sihanoukregeringen USA för att terrorbomba landet och 1965 bröts de diplomatiska förbindelserna mellan det manipulativa Kambodja och det imperialistiska USA.
Citera
2004-02-19, 19:29
  #5
Medlem
Von Bings avatar
Allt knas börjar

Samtidigt var Sihanouk inte sen att fördöma kommunismen, vilket ledde till att han målade sig in i ett hörn. Men det var inte klantighet, utan ett försök att förhindra inbördeskrig, då det som bekant redan fanns en kommunistgerilla, Röda Khmererna, stödd av Maos Kina. Och det starka RK skulle lätt kunna ta makten efter ett blodigt och fullskaligt inbördeskrig, om han allierade sig med USA.

Kriget kom 1970. Samma år blev Sihanouk störtad av general Lon Nol i en CIA-stödd kupp, och upprättade en USA-stödd satelitregim. Även Sovjet stödde Nol, då hans regim motarbetade de Kinastödda RK. Få har förrått sitt land som Nol, som lät USA bomba sönder Kambodja tillbaka till stenåldern i jakten på gooks. Nolregimen hade inte något stöd hos folket alls, förutom hos den rika minoriteten. Samtidigt var hans armé, som mest bestod av kidnappade fjortisar, megakorrumperad och lika stridsduglig som en blind målvakt med armproteser, då den vidskeplige Nol införde tidsödande magiska ritualer.
Citera
2004-02-19, 20:10
  #6
Medlem
mycket intressant hörrö! o kul skrivet!
Citera
2004-02-19, 20:16
  #7
Medlem
Von Bings avatar
Pol Pots skräckvälde

Hos RK såg det bättre ut. De hade Kinas, böndernas och framför allt, den avsatte Sihanouks stöd, och så var de det enda hoppet mot Nolregimen. Den 17:e april 1975 tågade RK in i huvudstaden Phnom Penh och utropade Demokratiska Kampuchea, ett irrationellt skräckvälde av sällan skådat slag, som varade i 3,5 år, och där 2 miljoner människor mördades av RK.

Bland annat avskaffades allt som ansågs vara dekadent och nationsfientligt, t ex förbjöds kärnfamiljen, religionen, all kommunikation, och pengarna, som ett led i RK:s brutala experiment där alla skulle vara jämlika i landet som var ett enda fängelse. Allt skulle byggas upp från grunden. Sjukvårds- och utbildningsapparaten monterades ner för att försöka byggas upp igen helt. Året 1975 förklarades vara år 0.

Allt privat ägande förbjöds. RK ville återgå till den förkoloniala situationen där jorden ägdes kollektivt. En sanslös glorifiering av Kambodjas historia inleddes, och nationalsymbolen Angkor Vat, det mäktiga tempel som byggdes under medeltiden av hundratusentals slavar, var symbol för den galna kitschen. Om vi kunde bygga Angkor Vat klarar vi allt! var RK:s sarkastiska tes om back-to-basics-politiken.

Ingen visste något om landets ledning. Det var dock känt att Sihanouk var tillbaka som president, och att han snart blev ersatt av den tidigare så populäre Khieu ”Broder 2” Samphan, men också att all makt låg hos den mystiska och hermetiskt slutna Högsta Myndigheten, dvs RK:s ledarklick. Men dess chef, Pol ”Broder 1” Pot, en psykopat i kamouflagejacka, skulle inte visa sig offentligt förrän 1977, då han presenterade systemets grundpelare: Vietnamhat, renrasighet, och romantisering av historien.
Citera
2004-02-19, 20:19
  #8
Medlem
Von Bings avatar
Aja Bajja

Bland khmererna, Kambodjas dominerande folkgrupp, fanns det sedan länge en utbredd chauvinism, för att inte säga rasism, mot Vietnam och vietnameserna, som erövrade en stor del av Kambodja innan fransmännen koloniserade området. Och så sent som 1929 övertog Franska Vietnam en stor kambodjansk provins. Samtidigt utsattes de underkuvade khmererna i nuvarande södra Vietnam för hård förföljelse, på samma sätt som palestinierna.

Potadministrationen menade att de stod för en ny ”socialism”, där man t.o.m. förkastade självaste Marx som dekadent. Och man hade inga andra förebilder än det förkoloniala systemet, som man ville återgå till, samt rensa den kambodjanska kulturen på allt som ansågs vara dekadent, dvs allt som var västerländskt eller vietnamesiskt. Dessutom lade man anspråk på området som utgjorde det gamla Sydvietnam, och sade sig vilja utrota varenda liten gook i området, som ursprungligen tillhörde Kambodja.

Diktatorerna Lon Nol och Pol Pot utförde rasistiska massakrer på de vietnameser som fanns inom landet, samt hade uttalade mål om den renrasiga khmeriska människan. Befriad från vietnamesiskt dekadens, en orsak till att man skulle utrota allt som var vietnamesiskt. Rasen Khmers renhet blev en grundpelare i RK:s partiprogram vid sidan om Vietnamhatet och historiedyrkan av de gamla kungarna, en detalj de delade med Sihanouk, plus att de liksom han inte riktigt fattade vad socialism innebär.

När regimen inte klarade av att få fram mat till alla, började man skylla på vietnameser och fiktiva fiender, något som ökade hatet och paranoian mot Vietnam såklart, och som utgjordes av helt oprovocerade massakrer mot civila inom Vietnams gränser, samtidigt som man talade om att inleda utrotningen av den vietnamesiska rasen. Men den egentliga orsaken var de enorma flyktingströmmarna från Kambodja till Vietnam, plus att Vietnamstödda motståndsstyrkor skulle kunna knäcka den dåligt utrustade RK-armén.
Citera
2004-02-20, 18:58
  #9
Medlem
Von Bings avatar
Vietnam griper in

Det blev också så. Julafton 1978 kom tomten med befrielsestyrkorna i säcken in i Kambodja, och den 7:e januari 1979 intogs Phnom Penh och RK:s mordiska och perversa regim avslutades. Ny president blev Heng Samrin, som flydde till Vietnam efter att Pot tog makten. En hel västvärld, inklusive det borgerligt styrda Sverige, fördömde ironiskt aktionen som en ”folkrättsvidrig aggression” och ett ”angrepp på Kambodjas befolkning”.

Visserligen befriade Vietnam Kambodja, men det var som om ett tyranniskt Jordanien skulle befrias av Israel. Ett land som khmererna hade lärt sig att hata, och som fördrev deras bröder och systrar i ursprungligen khmeriska områden, hade öppnat lägerportarna samt bidragit med flera miljarder till återuppbyggnaden av landet.

Den nya regeringen erkändes aldrig av FN, då RK hade en majoritet med Kina och USA bakom sig. Kina och USA var nyblivna kompisar, efter att Beijingregimen hade brutit med Sovjet, och samtidigt öppnat för kapitalism och marknadsekonomi, och därmed lockat investerare från Väst som inte ville ta risker. Vietnam var allierat med Sovjet och en historisk fiende till USA som bekant. Vietnam utsattes nu för ekonomisk bojkott från Väst och dess lakejer i regionen.

Kambodjas folk fick betala ett högt pris för att bli befriade. USA och dess lakejer och IMF/Världsbanken valde att bojkotta landet. All bistånd strömmade nu från Röda Korset/Unicef & co, plus allehanda välgörenhetskretsar. USA stoppade allt bistånd till Kambodja, och det blev brottsligt att ta med sig pengar från USA till Kambodja. Dessvärre var regeringen Samrin också en belastning, då den införde en liberal ekonomisk politik, samt stoppade allt bistånd under 1979 för att svälta ut RK. Men det var en ren björntjänst.
Citera
2004-02-20, 19:23
  #10
Medlem
Tim Sebastians avatar
De politiker i västvärlden som inledningsvis sympatiserade med RK, kände de till "rastänkandet" hos denna rörelse?
Citera
2004-02-20, 20:18
  #11
Medlem
Von Bings avatar
Nej, det avfärdades som trams av Myrdal, Biggan Dahl & co.
Citera
2004-02-20, 22:07
  #12
Medlem
Krungtheps avatar
Von Bing,

jävligt intressant läsning, du verkar ha studerat sydost asiens historia väl.

Vad gäller Myrdal så tycker han fortfarande att Pol Pot var en hyvens kille. Många av tokvänsterns förespråkare vill dock inte diskutera Pol Pot och hans metoder, märkligt?

En intressant sak jag hört är att det fanns en tyst överrenskommelse mellan högerdiktaturen i Thailand (givetvis USA stödd) och Vietnam om att Vietnameserna skulle gå in i Kambodja (eller Kampuchea som de kallade sig då) för att få slut på folkmordet.

Det dök ju upp hundra tusentals stympade människor som vittnade om skräckväldet i både Thailand och Vietnam och någon måste ta tag i problemet.

Hade Thailand gått in hade de setts som att USA´s förlängda arm i Asien gick in i en "frihets älskande socialistisk stat" och återinförde västerländskt förtryck och kolonialism. Lösningen fick bli att en annan kommunistdiktatur gick in och slog ner Pol Pots regim. De var ju ingen match mot de krigserfarna Vietnameserna.

Ryktet säger att det finns dokument som styrker det hos militären i Bangkok men det ligger en 30 årig hemligstämpel på dokumenten. Vi får se!
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in