2010-01-11, 21:02
  #1
Medlem
DanteAlighieris avatar
Eftersom Ruskigbuss har full inkorg så får jag ta det här. Jag skapade för några minuter sedan en tråd: https://www.flashback.org/showthread.php?t=1098232

Inte bidrar den till mycket. Men den är fan lik 80% av alla andra trådar i Laidback där man bara snackar skit.

Sedan när var man tvungen att ha diskussionsunderlag i Laidback?
Så varför låstes den egentligen?
2010-01-11, 21:05
  #2
Medlem
Arch_Angels avatar
https://www.flashback.org/showthread.php?t=404245

Laidback är ingen demokrati.
Laidback är ingen rättighet.

Laidback´s syfte är främst att vara ett komplement till de användare som finns på övriga flashback; ett forum för mindre seriösa diskussioner.
FB är ett diskussionsforum, inte en community.

Trådar med lekar av allmän karaktär samt tramstrådar som kan roa allmänheten får dock postas här.

Alla trådar ska ha ett topic som ska följas. De regler som gäller i övriga forumet gäller även i laidback, även om det är högre i tak och mindre krav på seriositet.

Chattrådar kommer att låsas.

Gratulationer tas i grattis-tråden, där den som blivit förälder, fyller år, har fått ett jobb osv. kan delge sin glädje och emotta publikens jubel.

Priset som får betalas för laidback´s existens är enväldiga moderatorer. Detta innebär också att trådar som "inte passar" kan låtas vara kvar om de anses ha ett värde.

Moderatorerna här har möjligheten att stänga av användare från laidback. Detta sker på obestämd tid och den som blivit avstängd får själv söka återinträde i den för ändamålet särskilda tråden när han eller hon anser sig ha suttit i skamvrån länge nog.

Föremål för avstängning kan de användare bli som enbart postar i laidback, de som postar mycket ot/trams, chattar eller på annat vis förstör för övriga.

PM med konstruktiv kritik och frågor är dock välkomna och väl underbyggda motiveringar resulterar inte alltför sällan ändring av moderatorbeslut.
Som vanligt kan saker tas upp i flashback om pm-konversationen med berörd moderator inte fungerar.

Med frihet följer ansvar.

Yttrandefrihet innebär att man fritt kan uttrycka sina åsikter.
Att flamsa, tramsa och chatta har ingenting med yttrandefrihet att göra.

Flashback´s regler + netikett: http://www.flashback.org/rules/


tycker det där räcker
2010-01-11, 21:12
  #3
Medlem
Farbror Fazers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arch_Angel
https://www.flashback.org/showthread.php?t=404245


tycker det där räcker

Så vad skulle du säga om TS tråd? Att länka till LB regler hjälper ju inte om TS anser att han hållt sig inom ramarna. Vi medlemmar kan väl egentligen bara tycka och tänka tills en mod kommer och slår fast ett beslut
2010-01-11, 21:29
  #4
Medlem
epost72s avatar
Med tanke på att den aktuella tråden låstes för drygt 50 minuter sedan så misstänker jag att TS missat https://www.flashback.org/showthread.php?t=951568.
2010-01-11, 21:37
  #5
Medlem
Ett Hunds avatar
Använd Jag vill klaga på en Moderator/ett beslut av en Moderator. När du gjort det men ändå inte är nöjd med beslutet så kan du PM:a valfri moderator i Flashback så låser vi upp tråden.

Edit: Jag har PM:at Ruskigbuss och bett honom tömma sin inkorg.

/Moderator
__________________
Senast redigerad av Ett Hund 2010-01-11 kl. 21:45.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in