Citat:
Ursprungligen postat av Sven-Gustaf
Kunde man bara lita på att journalisten
verkligen hette Brännström, kunde man ta kontakt och skälla ut honom!
Så vad vet vi om Jonsson? Han sägs ha saknat det mod som ett självmord skulle ha krävt, enligt bekantingar. Han saknade även (åtm. tillfälligtvis) körkort, men körde trots det bil. Han kan ha traumatiserats då han närvarade vid en förlossning. Han tyckte om att spela på hästar men skulle enligt vännerna inte ha varit typen som skulle ha lyckats dölja en storvinst. Han var inte medellös vid försvinnandet.
Utredningen sköttes slarvigt eller på annat sätt illa. Sonen var tydligen starkt engagerad.
Först vill jag säga att Karl-Erik Brännström var en ganska känd kriminaljournalist under 1970 & 80-talen. Har läst annat av honom som inte alls var skrivet på detta otroligt slarviga sätt.
Försvinnadet av Arne Jonsson är verkligen ett
mycket intressant fall.
Efter det att badmästaren blev avsläpt ur taxib utanför sin lägenhet är som totalt bortblåst. Gick Jonsson någonsin upp i lägenheten ens? Gick han vidare utan att gå upp i lägenheten? Ja det finns en otrolig massa frågor men tyvärr inga svar.
Arne Jonsson hade fått körkortet indraget. Man kan ju undra över vad som föranledde detta? Hade han ev. problem med spriten?
Har svårt att tänka mig att han skulle begått självmord när han precis hade blivit far igen?
Vad återstår? Kanske en olycka som gjorde att han försvann för alltid? Kanske ett brott som berodde på ryktet om hans storvinst? Han skulle isf inte ha varit den förste som blivit mördad p.g.a. rykten ang. en storvinst. Så var fallet t.ex. med kolutköraren i Strömstad 1937.