Citat:
Ursprungligen postat av Hardstekt
Om man aldrig har sett en bondfilm, vilka tre filmer skall man börja med?
Den här frågan kittlade min hjärna till att tänka fram det ultimata svaret.
Du börjar tveklöst med att se Dr. No, alltså den första officiella bondrullen.
Den andra filmen du ska se är för mig inte lika självklart. Å ena sidan så är From Russia With Love (andra filmen) en av de bättre filmerna rent filmmässigt, men å andra sidan så kanske den inte tillför lika mycket för en oinvigt bondare. Mitt svar blir därför Goldfinger, (tredje filmen, där bara Shirley Basseys fantastiska bondlåt gör filmen värd att se på) där den äkta bondandan för första gången kommer fram i form av otroligt snygga Pussy Galore, den om möjligt ännu läckrare Aston Martin DB4an och min favoritmedhjälpare till bondskurk, Odjob. Detta är enligt mig den bästa Bondfilmen.
Den tredje filmen är inte heller den så självklar, men jag tror ändå att vi lägger på lite bredd i registret för att maximera den oinvigdes bondupplevelse. Mitt svar på denna är därför Goldeneye, där Pierce Brosnan har sin enda möjlighet att vara "Bond på riktigt" i hans fyra filmer. Enligt mig så är Goldeneye den näst bästa bondfilmen. Som bonus så har vi dessutom svensk representation i form av Izabella Scorupco.
Som wildcards till den tredje filmen vill jag också nämna Spy Who Loved Me, For Your Eyes Only och From a View to a Kill, alla med Roger Moore i huvudrollen. I den sistnämnda bjuder jag också på en fantastisk insatts av Christopher Walken som superskurken Max Zorin!