Citat:
Ursprungligen postat av dillmeck
Orsaken till att jag fick frskringspengar var att jag rkade ut fr en traumatisk trafikolycka, Och jag menar det r inte mina besparingar eller rvda pengar. Utan jag har ftt dom fr jag har 14 procents invaliditet. Igentligen s tycker jag att dom pengarna inte ska ha ngon som helst pverkan p om ja kan f socialbidrag eller inte. Har tnkt att anvnda dessa pengarna till att kpa bostad nr jag lngre fram har ett fast arbete- Men alla tnker ju olika. Ni mste vl sjlva rka ut fr ngonting fr att kunna stta sig in i situationen.
Jo men som sagt, har du tillgngar och du behver pengar NU s anvnder du dina egna, kvittar om du s har vunnit de p lotta eller stoppat i madrassen.
Sjlv sitter jag arbetsls men pungar inte ngon p pengar d jag sparat ihop min egna buffer.
S anvnd dina pengar. Och slsa inte p massa ondiga grejer. S ska du se att du snart fr ett jobb o kan frsrja dig den vgen.