Citat:
Ursprungligen postat av hejsantest
kmer, Insignificunt, Kommendanten, -Boris-, wooten mfl...
Om ni har tid och ork att svara mot dessa 11 första påståendena i länken nedan får ni jättegärna göra det

Diskuterar med en Kreationist och han länkade till denna, skulle vilja bemöta honom på dessa påståenden.
http://faq.genesis.nu/tioitopp_v2.htm
Vad vet ni om fysikern Krister Renhard? Han jag diskuterar med pratar gott om honom. Hittade hans hemsida
http://www.gluefox.com/ , riktigt tramsig...
Och alla kreationister kan skita i att svara, tack.
Min kreationistiska arbetskollega rekommenderade mig gluefox för ett tag sedan, har kollat in sidan lite faktiskt, tänkte dra upp den i den här tråden men glömde bort det. Mycket snack om "oreducerbar komplexitet" (rent ordbajseri) på gluefox. Ganska ointressant sida egentligen, han är fysiklärare och förstår inte ens att evolution är ett faktum därför att det är en just
vetenskaplig teori (han gör det populära misstaget att
tro att teori är en synonym till hypotes):
“Evolutionsperspektivet anses allmänt, i massmedia och skolans läroböcker, vara fullständigt bevisat bortom varje rimligt tvivel. Möjligen återstår några smärre luckor att fylla i. Man menar t o m att evolutionsteorin inte längre kan betraktas som en vetenskaplig teori, utan att den i själva verket är ett faktum, vilket inte kan, bör eller får ifrågasättas.” — Krister Renard
http://www.gluefox.com/skap.shtm
^^ Detta är ju desinformation. Hade han skrivit så om Holocaustreligionen då hade han haft en poäng, men så är det knappast när det kommer till evolutionsteorin. Ingen kreationist/ID-förespråkare har fängslats hittills.
Räcker att visa den här roliga bilden till Krister för att pwna honom:
http://img30.imageshack.us/i/sciencevsfaith.png/
Det är en viss skillnad på att inte tillåtas ifrågasätta ett vetenskapligt koncept, och att förlöjliga och håna tokstollar som kommer med anti-vetenskapliga dumheter som de baserar på ren desinformation, missförstånd, ignorans och okunskap som de återanvänder om och om igen och vägrar lära sig vad utvecklingsläran säger och faktiskt lär ut om biodiversitet. Det är inget fel i att ifrågasätta evolutionsteorin, och till skillnad från vad Krister Renard tror, uppmuntras det i allra högsta grad. Men då handlar det om att på rationell och vetenskaplig grund ifrågasätta en del luckor i evolutionsteorin och diverse påståenden, spekulationer och hypoteser som vetenskapsmän har postulerat men inte testat eller observerat tillräckligt.
Att påstå att evolution inte är ett obestridligt faktum baserat på att man tycker att evolutionsteorin inte ger tillräckligt kredit till sin personliga gudom är ett religiöst missförstånd eftersom det inte finns några naturvetenskapliga bevis från en övernaturlig gud som har skapat liv, i naturen. Den dagen det finns falsifierbara, verifierbara naturvetenskapliga bevis för en allsmäktig gud som skapat universum och biologiskt liv, då kommer evolutionsteorin att revideras, men den kommer inte att förkastas, utan enbart anpassas efter inflytandet av en högre makt. Men det är högst osannolikt att vi hittar sådana bevis, eftersom inget hittills indikerar minsta spår av en högre makt, utan tvärtom, verkar det finnas starka indikationer på avsaknaden av en högre makt.