fan vad jag älskar granit vit. lukten och smaken. det här tobaksaktigt fräna liksom, inget jävla sött som general white eller nåt jävla tallbarr eller nån sån skit.
men granit vit är ett förjävla torrt snus. sen är jag inte så sugen på att snusa white överhuvudtaget. därför vill jag byta.
har provat en massa olika snus men inte hittat nåt så gött som granit vit. efter att ha förbrukat en dosa ettan t ex så känns det alltid som att komma hem när man knäpper upp granit vit-dosan och känner doften.
jag har testat granit portion, men det luktar fan jord och gamla potatisskal, precis som ettan. jag vill inte snusa nåt skit som tycks uppgrävt ur den skånska myllan, jag vill snusa nåt som smakar och luktar tobak. som granit vit. men det är för torrt.
Granit? Tkr själv att det är som att ha ett saltkar under läppen . Har en polare som berättat att det lägger sig nån "hinna" elr liknande på tänder o tandkött av granit kör själv på grov vit
Är dagligssnusare av Granit Vit, och det jag köper som nödlösning när det är slut i butikerna är Lucky Strike White Portion. Må vara dyrare, men smaken är fin, len och tobaksaktig utan några bismaker av jord, mint, tallbarr, lakrits eller någonting. Enligt mig är det den snus som ligger närmast Granit Vit i smaken, plus att prillorna inte är lika torra och sträva. Rekommenderas varmt om du är GV-snusare till vardags.
fin respons, tack för denna!
ska omedelbart börja bocka av alla föreslagna snus jag ej ännu testat.
Adversarius, har för mig att jag läst nån annan granit vit-tråd startad av dig... lucky strike verkar vara vad jag söker. som granit vit fast inte lika torr. ska absolut testa denna igen, köpte den på fyllan en gång i göteborg vill jag minnas.
dock har delar den ju en annan nackdel med granit vit - ingen "kopp" eller vad det heter, där man kan lägga gamla prillor.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!