Citat:
Ursprungligen postat av Saken
Men vad är då egentligen "roten" till kriminalitet och vad avses med "förebyggande åtgärder", som alltid åberopas som den bästa lösningen i dessa debatter, men aldrig specificeras? Googlade lite men hittar bara ytterligare exempel på hur dessa två begrepp aldrig specificeras.
Alltså:
1. Vad är den egentliga roten till kriminalitet?
2. Ge exempel på konkreta förebyggande åtgärder mot kriminalitet?
1. Roten till kriminalitet är dålig karaktär. Jag förstår att det är svårt att förstå för vissa som så gärna vill skylla på händelser som vi inte kan påverka, dåligt sällskap, dåliga förutsättningar m.m. Vissa vill inte kämpa eller jobba sig till saker utan dom vill ha det lättvindigt. Man ska lära sig att vara nöjd med det man har och vill man något utöver det så får man jobba för det.
"Man vill ha mycket men man behöver lite"
2. Här tror jag skolan kan göra en stor insats. Det gäller att förklara för barnen redan i förskolan vad som är rätt och fel. Vet dom vad som är rätt och fel så bör kriminaliteten minska också. Ett stort fel är föräldrar som inte fostrar i denna andan utan låter ungdomarna härja fritt utan bestraffning.
Här ska även soc göra en utvärdering av familjen eftersom dom inte har klarat av att fostra barnen.