2009-12-25, 10:47
  #1
Medlem
E.Erikssons avatar
Per Gudmundson i SVD gör en bra analys av konsekvenserna av Miljöpartiets fruktansvärda överrepresentation bland Sveriges journalister. Denna överrepresentation uppgick 2006 till 400 %. Med tanke på att partiet ökat sedan dess skulle detta innebära att närmare hälften av journalisterna är miljöpartister idag.

Citat:
Varför blev Miljöpartiet, som är det parti som satsar minst på marknadsföring, årets komet i opinionen? Och hur kan det komma sig att Maria Wetterstrand mot slutet av året allt oftare har bjudits in av massmedierna, inte för att frågas ut om sin partipolitik, utan för att lämna kommentarer om andras miljöpolitik, som om Wetterstrand vore en opartisk expert?
Gudmundson hänvisar i sin text till en vetenskaplig internationell undersökning som klart visar att de undersökta journalisterna i 82 procent av fallen valde en nyhetsvärdering som överensstämde med deras egna politiska grunduppfattning. I drygt fyra fall av fem väljer alltså en journalist den nyhetsvinkel som stämmer med den egna ideologin.

Citat:
Med dessa siffror blir frågorna om hur Miljöpartiet kunde bli årets opinionsgunstling och hur Wetterstrand kunde bli expertkommentator mindre obegripliga.

Nästan var fjärde journalist är om man får tro JMG miljöpartist, och drygt fyra av fem nyhetsvärderingar denne journalist gör speglar en miljöpartists världsbild. Grovt uttryckt kan ungefär var femte nyhet vara vinklad till Miljöpartiets fördel. Men det antagandet är bara giltigt om man går efter 2006 års mätning av journalistkårens partisympatier.

Hur nyheternas innehåll skulle färgas av ytterligare en lika stor andel miljöpartister törs man knappt tänka på. Inte kan väl exempelvis närmare hälften av rapporteringen från Klimatmötet i Köpenhamn ha haft en för Miljöpartiet fördelaktig vinkel? Eller?

Den reklamen skulle ingen marknadsföringsbudget i världen ha kunnat köpa.
http://www.svd.se/opinion/ledarsidan...nu_3989981.svd

Finns det en medvetenhet bland ägare och företagsledare inom mediaföretagen om dessa misförhållanden som så klart utgör ett hot mot demokratin eller kommer man att försöka sopa denna fruktansvärda politisering av journalistkåren under mattan?
Citera
2009-12-25, 10:59
  #2
Medlem
STALHETTANs avatar
Är inte ett dugg förvånad, detta har man insett länge.

Seriöst, har MP granskats en enda gång? Wetterstrand och kompani inbjuds ju att kommentera som "experter" i varenda miljödiskussion.
Citera
2009-12-25, 18:14
  #3
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av E.Eriksson
Finns det en medvetenhet bland ägare och företagsledare inom mediaföretagen om dessa misförhållanden som så klart utgör ett hot mot demokratin eller kommer man att försöka sopa denna fruktansvärda politisering av journalistkåren under mattan?

Jag läste också denna artikel och funderade på att skapa en tråd av detta, men det fanns redan.

Detta är ett stort problem, ja. Många av oss tror sig fatta våra beslut, både politiska och icke-politiska, av ren fri vilja. Men detta är till stor del en illusion. Det är andra som tänker åt oss och många följer bara med helt okritiskt. Och det är klart att det blir ett stort demokratiskt problem om en liten klick människor har en sådan makt att de kan styra vad en stor grupp människor tänker så mycket att det kan avgöra val. Man kan ju fråga sig hur demokratiskt vårt demokratiska system är egentligen?

”Maria Wetterstrand är mediernas favorit” och ”hennes parti slipper dessutom nästan all kritisk granskning” står det i artikeln. På andra sidan skalan har vi Jimmie Åkessons och hans parti. Han är knappast mediernas favorit och hans parti Sverigedemokraterna slipper verkligen inte kritisk granskning (de t o m utsätts för kränkande wallraffande i privata sammanhang av statlig media!).

Hur hade det sett ut om det varit tvärtom? Miljöpartiet hade behandlats som Sverigedemokraterna idag, granskats väldigt ingående och ständigt sågats i media, samtidigt som Sverigedemokraterna hade sluppit all kritisk granskning och Jimmie Åkesson bjudits in som expert i olika sammanhang, t ex för att diskutera flyktingpolitik, apatiska flyktingbarn och situationen i tredje världen mm. Opinionssiffrorna hade sett annorlunda ut för bägge partierna.

Så visst är det ett problem. Journalister har alltför stor makt i förhållande till sitt antal. Deras politiska åsikter påverkar hur folk röstar. I idealsamhället har alla människor lika stor makt att påverka varandra åsikter, men vi lever väldigt långt ifrån ett sådant samhälle idag. Ett fåtal människor har många fler röster till sitt förfogande än andra. Politiska partier arbetar inte under lika villkor i dagens samhälle.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in