Citat:
Ursprungligen postat av Lorree
Hallå!
Bestämde mig idag för att koppla ihop datorn med tvn som trådtiteln antyder, dock så går inte detta som planerat för tillfället. Jag använder mig av en S-Videokabel som jag har kopplat till en DVD-spelare som i sin tur är kopplad till tvn genom Scart, detta bara för att jag enbart har scart uttag på tvn.
Problemet är att min dator vägrar hitta den andra displayen, även efter jag startade om.
Har googlat runt en stund nu och hittat ett program kallat "Tvtool" som tydligen kanske kan hjälpa till lite på traven, men där dök det upp ännu ett problem, tvtool vägrar starta, får upp felmeddelandet "Tvtool was unable to start the NT service. You must have administrator rights for the first installation of tvtool", självklart så har jag redan sett till så jag har administratör rättigheter på kontot som jag använder, och har även försökt att både starta programmet och installationen med "Run as administrator" utan vidare framgång.
Är det nu något som jag har missat eller finns det något annat sätt att fixa detta? Vill helst använda S-videokabel då det är den enda sort som jag har tillgänglig.
OS: Windows 7 64bit
Grafikkort: Nvidia Geforce GTS 250
[EDIT]
Löser det hela genom att beställa hem
http://www.netonnet.se/art/tv-och-bi...103862,4306%29