Citat:
Ursprungligen postat av Bondlurk
"Det okända" hette den. Manus och regi av bröderna Ersgård, varav en också spelar brevbärare. Lena Endre och Kjell Bergqvist i huvudrollerna. Inte mycket myskofaktor där, men hyfsad film iaf. Den slutar med att huset brinner upp och familjen lyckas fly ut. Brost är den ende som dör. Man får aldrig se något monster eller dylikt.
Du blandar ihop
Besökarna (filmen du beskriver) med
Det okända (Blair Witch-inspererad rulle där några tomtar är ute i skogen och lallar och förvandlas till zombies).
Mats Helge-filmer är alltid en klassiker, fast de får nog ändå räknas som ganska kända. David Carradine är med i en högfull av dessa klassiker.

Ninja Mission är ju en Mats Helge-rulle. Dock med lite för få svenska (om ens någon?) skådisar för att vara typiskt hans lågbudgetrullar.
http://www.imdb.com/title/tt0097801/ Är ett typexempel.
Såg förresten nu att Mats Helge var inblandad i filmen
Kevin of the north.
http://www.imdb.com/title/tt0251174/
Kass krystad komedi, men ändå lite för känd och stor bugdet för att vara honom.
Leslie Nielsen, Rik Mayall, Nastasha Henstridge och Skeet Ulrich är med i den rullen (som jag min kära sambo tvingade mig att se

)
Men helt klart att man ska höra av sig till Super 8 isåfall och tjata på dem om filmer som Sverige åt svenskarna.
Såna där glömda b-komedier är kul att se på.