2009-12-07, 11:56
  #13
Medlem
Maxestrellas avatar
Gvg

Ni som är intresserade av denna smutsiga byk bör läsa följande: http://www.sweden.gov.se/content/1/c...4/295e5712.pdf
Citera
2009-12-07, 13:33
  #14
Medlem
Musse669s avatar
Intervju med Dick i julnumret av Situation Sthlm
Citera
2009-12-07, 16:33
  #15
Medlem
kristibruds avatar
Hans hemsida är ju riktigt kass. Inte mycket till skvaller kanske men ändå...
Citera
2010-12-13, 14:39
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kristibrud
Hans hemsida är ju riktigt kass. Inte mycket till skvaller kanske men ändå...
Nu är det frågestund med Dick i expressen gällande terrorhotet. Vilken pajas, han är. Dick:"Det är självklart att väktaren om någon har koll på ev. hotbild mot köpcentrumet och annan väsentlig information om platsen." Vem fan ger väktaren det? En massa snack om man har lite inblick i branschen.

En riktig amatör i mina ögon, jag undrar hur han lyckats få så mycket förtroende. Har en erfarenhet av karln vid ett större event, när han hela tiden körde över vaktchefens planering gällande bevakningen, för att markera revir och visa vem som bestämde.
Citera
2010-12-13, 16:13
  #17
Moderator
Chantres avatar
Nu verkar han ju ha fått kicken från Svensk Handel.

http://www.dagenshandel.se/dh/Dagens...700735DD4?open

Citat:
Under hösten, när det började stå klart för mig att det inte blir någon förlängning av mitt avtal med Svensk Handel
Citera
2010-12-14, 21:12
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
Nu verkar han ju ha fått kicken från Svensk Handel.

http://www.dagenshandel.se/dh/Dagens...700735DD4?open


Undra fall detta har med att göra om alla de rykten som finns ang. att Dick malmlund tar mutor av bolag som riskerar att hamna på Svensk Handels Varningslista. Dick tar helt enkelt emot pengar för att hålla dom borta från listan. Här kan man läsa mer om detta:
http://www.internetsweden.se/good-guys-turn-bad/
Citera
2010-12-14, 22:27
  #19
Medlem
Jaha Johoanssons avatar
Som reporter telefonintervjuade jag honom vid ett par tillfällen, och han var utstuderat dryg och stöddig. Men så jobbade jag på små tidningar också. Dick är säkert snällare när riksmedia ringer.
Citera
2011-01-24, 13:45
  #20
Medlem
Justitiemords avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
Nu verkar han ju ha fått kicken från Svensk Handel.

http://www.dagenshandel.se/dh/Dagens...700735DD4?open
Nu har han uppenbarligen slutat på Svensk Handel.
Livet efter Svensk Handel
Citat:
Ursprungligen postat av Realtid.se
Efter 20 års skojarjakt tappar intresseorganisationen Svensk Handel sin stridbare säkerhetschef Dick Malmlund. Nu ska han sälja sina råd på bredare front.
Någon som sitter på info om grunderna till avskedandet?
Citera
2011-01-24, 15:15
  #21
Medlem
Sven-Gustafs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Justitiemord
Någon som sitter på info om grunderna till avskedandet?

Det här skulle kunna vara ett gott skäl, att han sålde firmans tjänster i ett eget bolag på sidan om (rörande Svensk handels varningslista):

"Skillnaden blir extra tydlig när drabbade besökare numera blir hänvisade till att som medlem logga in för att få hjälp. (Minimikostnad att bli medlemföretag är 3600 ex moms).

Som icke-medlem blir du istället hänvisad till Varningsinfo.se som Svensk Handel samarbetar med (undrar varför?).
Jo, för Varningsinfo.se som är en snarlik kommersiell tjänst, drivs av en händelse av Svensk Handels Säkerhetschef Dick Malmlund tillsammans med den fd. Tele2-ikonen Lars-Johan Jarnheimer. Kostnad att få hjälp av dessa herrar startar vid 2950 ex moms."


Nu påstås det visserligen att SH samarbetar med Varningsinfo, men börjar det glida iväg så ...

http://www.internetsweden.se/good-guys-turn-bad/
Citera
2011-05-11, 20:33
  #22
Medlem
...Inget nytt.....?...
Citera
2011-05-18, 17:26
  #23
Medlem
Inget aktuellare än denna "sammanfattning"

*Dick Malmlund egenföretagare säkerhetsbranschen (sambo &) född 1953-01-09.

Han har idag bl.a. ett engagemang i detta bolag:
Varningsinfo i Sverige AB (556785-9599), Styrelsesuppleant*

http://www.ratsit.se/BC/ReportSmall....WupMzCFvstHE_U

Som leder vidare till hans nye samarbetspartner >>> Bert Lars-Johan Jarnheimer Tele2:s ansvarige VD förut, som i sin tur har ett synnerligen inflytelserikt kontaktnätverk inom Sverige, med kända namn såsom Palmstierna, Stenbeck samt Björn Rosengren m.fl. Vidare sitter han exempelvis både i IKEA:s och i Apotekets styrelse samt är Ordförande för BRIS. Ingen dålig samarbetspartner med kontaktnät, den f.d. basebolls medlemmen har lyckats liera sig med m.a.o.

(…)”Du står också bakom Varningsinfo som har tagit upp kampen med annons- och katalogskojarna?
Ja, vi försöker hjälpa de som blir utsatta och har varit i gång ett år. Vi fick förtroendet att ta över Svensk Handels administration av detta. Fast det är inget som gör att man hamnar på Forbes 100-lista precis”(…) säger hans partner Jarnheimer i intervjun.

Samme Lars-Johan Jarnheimer, tidigare vd för Tele2, som efter valet år 2010, accepterade att sitta i Moderaternas eftervalsanalysgrupp:
http://www.resume.se/nyheter/men_hal...imer/index.xml

Vidare; så skrev Sthlm City i måndags 16/5-2011, apropå den f.d. ligamedlemmen SS inom Baseballsligan som nyligen blev häktad: samt varit misstänkt i samband med Palmemordet, men behöll jobbet...till skillnad mot Dick Malmlund, som sägs ha blivit sparkad från polisen, om skvallret stämmer

”BASEBOLLIGAN: På 80-talet rensade poliserna i ”Basebolligan” upp i Stockholms undre värld med våld. Nu sitter en av poliserna som behöll jobbet häktad misstänkt för våldtäkt”…

(…)”Vi backar till 1982. Debatten går om det ökade gatuvåldet. Länspolismästaren Hans Holmér inrättar fyra särskilda gatuvåldsgrupper. Snart börjar rykten gå om ett gäng i valdistrikt 1 på Norrmalm. I civila kläder med baseballkepsar på går de till attack mot vad de menar är stadens slödder; narkomaner, invandrare och hemlösa. De får namnet Basebolligan. Under ett halvår får fem-sex poliser i gruppen över 40 anmälningar mot sig. Samtliga läggs ner. De är unga, ivriga – och extremt höger. Hatar ”Såssesverige”…” (…)


Övrigt där Dick Malmlund namn nämns, eller Basebollsligan:

https://www.flashback.org/t1536726p10
Polis/medlem av Basebolligan häktad för våldtäkt [Stefan Svenson]
http://corruptio.blog.com/files/2011...SEBOLLIGAN.jpg

Poliskonspirationen
http://corruptio.blog.com/2010/04/25...de-olof-palme/
http://svt.se/2.140567/1.2333528/spa...en_polissparet
__________________
Senast redigerad av The.Whistleblower 2011-05-18 kl. 17:42. Anledning: källa tillagd
Citera
2011-08-08, 11:00
  #24
Medlem
Idag poppade den f.d. baseballsligan medlem upp igen, hos Realtid:

Dick Malmlund pressar kriminella element
Svensk Handels fd frontfigur inleder en rad åtgärder för att sätta hårt mot hårt gentemot blufffakturaföretagen
http://www.realtid.se/ArticlePages/2...tid788.dbp.asp

(...)"Varningsinfo ska bland annat lägga ut filmer från brott där polisen inte lyckats få gärningsmännen identifierade. Man ska även lägga ut bilder på stöldgods som polisen letar efter den rätta ägaren till. Utöver detta ska listan med Sveriges mest eftersökta, den så kallade Ikaros-listan, ständigt finnas med på listan:
– Det har visat sig att bluffakturor ofta hänger ihop med annan grov brottslighet, inte minst efter mordet på den i bluffakturasammanhang mycket kände 25-åringen i Thailand, säger Dick Malmlund

Samarbetet med Tele2:s f.d. VD Lars-Johan Jarnheimer, rullar också vidare...
http://www.varningsinfo.se/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in