2009-12-05, 13:52
  #1
Bannlyst
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article6241586.ab
Man hittad död i trappuppgång
Polisen misstänker mord
En man hittades på lördagsmorgonen livlös i en trappuppgång i Mölndal i Göteborg.

Polisen har inlett en förundersökning om mord.

Mannen hittades blodig av boende i huset vid halv nio i morse. Polisen larmades till platsen och konstaterade att mannen var död.

– Vi har påbörjat en teknisk undersökning av platsen och har inlett en förundersökningen om mord alternativt dråp. Men det kan handla om en olycka, den tekniska undersökningen får visa om vi går vidare med mordmisstanken, säger Jan Strannegård, polisens presstalesman.

Polisen förhörde under förmiddagen boende i fastigheten.

Ingen misstänkt gärningsman har gripits.
Citera
2009-12-05, 14:29
  #2
Medlem
Mandelbrots avatar
Enligt GP tycks det kunna handla om ett olycksfall. Gatan skall enligt artikeln vara Ponnygången. Jag hittar ingen Ponnygången, däremot en Ponnygatan i Mölndal.
http://www.gp.se/nyheter/molndalharr...-dod-i-molndal
Citera
2009-12-05, 15:48
  #3
Medlem
Mandelbrots avatar
Enligt teknikerna och rättsläkaren i GT:s senaste artikel rör det sig om en olyckshändelse. Han hade ramlat i trappan.
http://www.gt.se/nyheter/1.1803687/m...odig-i-molndal
Citera
2009-12-05, 17:01
  #4
Medlem
nero1s avatar
Oddsen är väl inte allt för höga på att vännerna Spånken och Promille hade ett finger med i spelet
Citera
2009-12-05, 17:09
  #5
Medlem
jamssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nero1
Oddsen är väl inte allt för höga på att vännerna Spånken och Promille hade ett finger med i spelet

Då har han fått för lite i sig hade han så pass mycket i sig så han krupit fram så hade han nog levt idag.

M.V.H.
jamsson.
Citera
2009-12-05, 18:03
  #6
Medlem
Mandelbrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jamsson
Hehe ja det har du ju rätt i. Fan det dör så mycket folk nu för tiden så det är inte lätt å hålla ordning på alla, jag får skärpa till mig

M.V.H.
jamsson.

Det är lugnt. Bara du inte trillar av pinn', så é la ja' gla'!

Kommer det att ske någon djupare rättsmedicinsk undersökning eller räcker det med det preliminära rättsläkarutlåtandet i det här fallet?
Citera
2009-12-05, 18:13
  #7
Medlem
Hur blodig var han då ? Om jag fattar det rätt så var det rätt slabbigt på platsen... Kan man verkligen bli så nedblodad av ett simpel fall, han måste fallit jävligt olyckligt i så fall och spräckt skallen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in