har jobbat som glasmästeriarbetare för många år sedan, hade 95 kr i timmen (fullbetald). Måste vara det sämst betalda yrket i byggbranchen. Satsa på snickare istället
Har för mig att en polare till mig hade något nere på 80 kr/h, tror dock att detta var på sommarlov under gymnasietiden, fick strax över 100 kr/h när han slutade gymnasiet. Då hade han varit på samma firma på praktik och jobbat var sommar sedan han började, detta var strax utanför Stockholm för några år sedan.
Jag började som glasmästarlärling för 2 år sedan. Fick 110kr/timmen i början. Nu ligger jag på 135kr/timmen.
När jag har arbetat (har jag för mig) 3000 timmar så får jag ut full lön, vilket ligger på ca 200kr/timmen.
Den lönen är faktiskt rätt hyfsad. Försök hitta ett jobb som är mer varierande än detta yrke.
Man skär sig ganska ofta i början. Oftast bara små sår. Sedan får man fram en teknik hur man hanterar glaset och skär sig ganska sällan.
Jobbet är ibland tungt. Men inte så tungt som alla tror. Jag tror det är värre för snickare som lyfter träskivor eller gipsskivor hela dagarna.
Fördelen med detta yrke är som sagt att det är mycket varierande. Varje dag är nästan olika beroende på jobb. Vissa jobb tar en timme, 4 timmar, 1 dag eller veckor. Man träffar olika människor som berömmer en för ett bra jobb. Vissa människor kan vara extremt dryga. Man får oftast uppleva problem som måste lösas, vilket kan vara roligt eller jobbigt för vissa.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!