Flashback bygger pepparkakshus!
2009-11-05, 15:12
  #1
Medlem
datorn har plötsligt slutat få kontakt med skärmen, har testat att koppla in skärmen i annan dator och det fungerade, problemet ligger alltså inte där.
samtidigt som detta hände så har datorn börjat låta konstigt (cpu:n skriker) men går fortfarande, alla fläktar går.
vad är det då som är fel? är det grafikkortet som är slut?
Citera
2009-11-05, 15:22
  #2
Bannlyst
Du menar cpu fläkten? Är du säker på att det är den som låter och inte fläkten på grafikortet. Startar datorn normalt alltså hör du operativsystemet laddas upp med mera? Annars kan det vara cpu:n som lagt av eller nått annat....
Citera
2009-11-05, 16:07
  #3
Medlem
tatus.ses avatar
om det är som jag fattar och alla fläktar kör 100% och allt blir varmt då det har kommit möjligtvis fel på graffikkort (för den slutate helt fungera) och den kanske brann och allt annat har ocskå överspänning och blir varmt. Eller nättaggregator också har fel.
Citera
2009-11-05, 23:13
  #4
Medlem
Att en dator inte ger någon bild kan egentligen bero på vilken komponent som helst i datorn. öppna datorn och kontrollera om du kan se om något är trasigt eller har lossnat.

Testa att koppla ut allting som inte behövs i datorn (hårddiskar, extra minnes moduler, pci kort m.m) och kontrollera om datorn fungerar efter det.

Om du har manualen till ditt moderkort kan du läsa i den om hur man nollställer cmos(oftast brukar man ta bort batteriet som sitter på moderkortet och sedan ändra på en jumper som oftast brukar sitta i närheten av batteriet och som brukar vara benämnd "clr cmos" eller liknanade).
Citera
2009-11-10, 20:05
  #5
Medlem
Citat:
Om du har manualen till ditt moderkort kan du läsa i den om hur man nollställer cmos(oftast brukar man ta bort batteriet som sitter på moderkortet och sedan ändra på en jumper som oftast brukar sitta i närheten av batteriet och som brukar vara benämnd "clr cmos" eller liknanade).


tack så jätte mkt! nnu fungerar allt som det ska, underbart att det finns snälla människor som vill hjälpa till!! tack!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in