Citat:
Ursprungligen postat av spettus
Testade att starta efter att den fått vila en halvtimme, och då startade den på en gång.
Skönt, nu blir det till att kopiera allting. Nåt måste väl vara fel ändå, vad kan det vara?
Det kan vara "precis vad som helst"
Var ute för liknande på en stationär för ett tag sen. Den stod med gråsvart skärm, även när den fått stå på i timmar. Provade med att dra ur strömkabel och plocka bort batteriet på moderkortet (över natt eller så) för att återställa BIOS till fabriks/standard-inställning. Men det hjälpte inte, trodde då att BIOS hade blivit korrupt, raderat eller liknande. Höll på så där en massa gånger men sen lyckades jag komma in i BIOSen. Ändrade på lite ofarliga inställningar så att jag fick spara/skriva till BIOS-minnet när jag gick ur, men inget skillnad. Det verkade som att moderkortet inte kommunicerade med hårddisken längre, för jag fick inget "Boot disk falure" eller annat vid startförsök.
Sen provade jag att ställa in att boota från CD och satte in startskiva, och då startade den upp iaf. Nåt tror jag hade hänt med hårddisken, så jag återställde Windows med en Ghost-kopia jag tagit tidigare, sen dess fungerar den igen.
Mitt råd är att säkerhetskopiera det du vill behålla. Går inte det så får du plocka ur hårddisken, sätta den i en annan dator och kopiera det du vill ha. Och sen bereda dig på att ominstallera windows, det kan även vara så att hårdisken är på väg att ge upp, det kanske inte funkar så länge med en nyinstallation.
Edit: Det lutar nog åt att din hårddisk inte tål temperaturen när dator är varm, iom att den startade efter en halvtimmes vila. Antingen går datorn mkt varmare än den gjort tidigare (kontrollera att fläktar fungerar och att det inte sitter massa damm i dem eller i luftkanalerna), eller/och som sagt, hårddisken är på väg att lämna in.