Citat:
Ursprungligen postat av DataN
Jag föreslog de, men han ville inte. Han ville sitta ensam. Jag kan ju inte bara köra till honom och sen bli utkörd... slöseri på bensin.
I många städer finns det psykiatriska akutmottagningar som kan göra hembesök hos folk som mår dåligt, tycker att du borde kontakta er närmsta psykakut och berätta om situationen och fråga om vad de anser att du bör göra.
Hur ser din kompis kontakt med sin familj ut? finns det nån möjlighet att du kan berätta om situationen för dem och få dem att hjälpa dig?
Men om du tror att han kommer begå självmord närsomhelst och att du inte kan stoppa honom tycker jag att du ska höra av dig till polisen så att de kan ta honom till närmsta psykakut o få honom inskriven på lpt.