Citat:
Ursprungligen postat av De Large
StigAllan, varifrån kommer ditt hat mot mjölk/mjölkdrickare, härör det från skoltiden då du mobbade bondungar med skällsord som "jävla mjölkdrickare"? Känns ungefär som du är kvar där.
Att debatera för och nackdelar är ju helt ok, men att skriva att det hör hemma i krig (tillsammans med våldtäkter och massmord då?) är ju bara så enormt löjligt och enbart i syfte att provocera.
Tror nästan att regel 16 skulle kunna tillämpas här eftersom du inte ger upp utan fortsätter att ösa provocerande ord över alla oliktänkare.
Att du tror mitt avståndstagande för mjölkdrickning beror på mobbing, det är inte korrekt.
Mjölk är inte en dryck för vuxna människor, om ens man kan anse komjölk som dryck eller föda för andra än kalvar.
För din upplysning så var mjölken ett livsmedel som var inplanerat i beredskapen under krigen, numera har väl den beredskapen förpassats till historien, som tur är.
Vilka ord anser du som provocerande?
Jättebaby?