Citat:
Ursprungligen postat av Dj_Slimme
Sägs ju att man ska koka den för att få den mer koncetrerad, samt för att få bort alla onödiga lösningsmedel
Jag kopierade lite från whoa. Det är alltså INTE jag som har skrivit detta.
"Det är fan farligt att folk säger koka. Folk som är befriade från sunt förnuft kan ju få för sig att faktiskt värma upp skiten till vattens kokpunkt. Föreslår att man säger koncentrera istället ^^
Att hålla ölburk över värmeljus är nog det dumaste jag läst hitils. Det ger inte bara en härlig antädningskälla (ljuslågan). Dessutom kommer den värme(som f.ö är många hundra grader för varm) som uppstår bara bli på en punkt av burken. Det sprids i jämnt. Det ökar risken ytterliggare att lyckas 'spränga' skiten eller något annat kul.
De som inte kan något men ändå vill vara haaardkååår: Lämna bara inket i en behållare utan locket på. Det som dunstar först i flaskan är det som dunstar först på väggen, dvs om det är något nice lösningsmedel i som har som främsta uppgift att torka RIKTIGT snabbt så kommer det att försvinna först(vanligtvis).
De som vågar satsa lite mer värmer upp skiten i ett vattenbad. Ta det ute. Sure, risken att något händer är liten MEN om det händer så kommer du ångra dig (dont do the crime if you cant ... ).
Koka upp vatten inne och häll upp i någon kastrull du kan ta ut. Häll ditt ink i lämplig behållare(vissa ink,färger fuckar med vissa metaller eller med plast.. Glas kan spricka men är annars ett bra alternativ).
Håll nere ink-flarran i vattnet stundvis och ta upp då och då för att undvika FÖR snabb upphettning... Låt det hela ske långsamt.
Tillfällen då man kan "koka" ink och t.om kanske förbättra det är:
*När inket har för mycket lösningsmedel(täcker dåligt eller rinner för mycket)
*När man köpt något (kanske billigare) ink och vill ersätta dom oftast 'dåliga' lösningsmedlen som finns i från början. ALTSÅ, om du har något bra lösningsmedel hemma som du vill ha i utan att tunna ut inket mera.
I ink nowadays så har dom oftast rätt mesiga lösningsmedel. Det för att det ska vara lättare att frakta(slippa massa säkerhetstaganden som kostar pengar) och för att man ska kunna nå ut till alla länders(sverige som är väldigt hårda med t.ex. Xylen).
Föresten hur kul skulle det vara om det plötsligt kom det ultimata inket som alla kan få tag i, få buffs med och dessutom kostade som vanligt?
Det finns nästan inget ink som ger riktigt feta buffs eller lämnar ordentligt med ghost's direkt från flaskan. Räkna med att de flesta större bombare som varit med ett tag(jorå, de finns på whoa) gör något med sitt ink innan dom använder det.
Xylen används i "vardagligt färgbruk" till elektrostatisk sprutmålning(fick jag det där rätt?) eftersom xylen inte skapar någon elektrisk laddning.
Förr i tiden användes dock Xylen(när vi pratar om det så här ska vi egentligen använda oss av ordet xylol) som lösningsmedel i "alla starka färger". Nowadays så är inte xylol det bästa(både ur personligsäkerhets-, miljö- och 'slutprodukts'- synpunkt). Cellulosaförtunning(och annat) har nästan helt ersatt användandet av xylol.
Cellulosaförtunning är inga bestämda kolväteföreningar utan kan variera från blandning till blandning. Vissa innehåller xylol, vilket inte nödvändigtvis betyder att den är bättre.
Bubblar vattnet har du antingen för hög temperatur på vattnet(brukar kallas att vattnet "kokar") eller så har du tagit mineralvatten. Om det senare stämmer så är det nog ingen större fara.
Om du redan 'kokat' ditt meto så behöver du inte gör det igen.
Det är olika från plast till plast om det kommer smälta. Men om du nu har tillgång till något så utmärkt som ölburkar föreslår jag att du använder dom också.
Poängen med att sänka ner något i ett vattenbad är att värmen ska överföras jämt och mer lätt kontrollerat. Har du "bubblande vatten" så tänk efter. Vill du att ditt ink ska bli "bubblande ink" ?
NEJ är svaret.
När man säger koka ink så menar man inte KOKA. Koncentrera.
Värm försiktigt upp skiten så att lösningmedelen i inket lättare(därmed snabbare) förångas. Ju varmare desto snabbare. Blir det fööör varmt blir det okontrollerat och du vet inte var det kan sluta.
Ta det lugnt i början. Tänk igenom det du gör. Arbeta med tidningar under så om du spillar så är det ingen fara."
) Och den börjar ta slut (Undra vaför), så jag undrar var man kan köpa bläck eller liknande att fylla på denna med?