Jag har fått problem med att datorn med xp-pro låser sig vid start.
Den går igång, kommer förbi i mitt fall fujitsu-loggan, kommer till svart skärm med ett blinkande streck, efter några sekunder försvinner strecket och datorn stannar. Om jag efter detta bryter strömmen, och startar igen blir det antingen samma sak eller så kommer den så långt som till välkommen sen startar den om igen.
Detta kan upprepas ett antal gånger innan den bestämmer sig för att gå igång fullt ut. Jag har sökt på forumet och hittat lite idéer men ingen som funkat hitills.
Jag körde även eventvwr.msc för att se hur det såg ut och det fanns en hel del med röda kryss och gula varningstrianglar.
Vad gör jag för att se vad som händer vid uppstart och var hamnar i sådant fall den loggen? Tacksam för hjälp!