Citat:
Ursprungligen postat av Cajunalt
Börja med att blanda in lite varmare färger, det gör enorm skillnad.
Sen kan du införskaffa en massa ljus och ljuslyktor. Använd dig även av varma färger här. Det är nog det enklaste och billigaste sättet för att höja myshetsfaktorn markant!
Citat:
Ursprungligen postat av Solarprestige
textil är bra, testa gardiner och filtar i olika material. jag tycker ofta det kan se väldigt omysigt ut om allting är vitt (det verkar vara inne nu), jag föredrar färg!
Håller med!
Vilka färger går rummet i? Det du kan göra är att försöka bryta av med en eller två passande färg/er för att inte göra att rummet är lika stelt. Beroende på vilken färg din soffa kommer att vara senare kanske du kan skaffa dekorationskuddar som går i rummet färg plus den där färgen du vill bryta av med. Samma gäller gardinerna. Om du tycker att det blir för mycket med att bryta av med en och samma färg så kör svart eller vit på gardinerna tills vidare. Svart och vitt är ju färger som funkar till i princip det mesta.
Sedan kan du införskaffa dig mer lyktor för värmeljus. Kan bara vara några vanliga ljushållare i vanligt glas, eller andra i olika färger som går i rummets olika nyanser, eller som sagt - svart eller vitt (eller kanske bådeoch?). Det svårt att säga på rak arm vad just du kan göra för att det ska bli mysigare. Men en sak är säker, ju mörkare det är ute desto mysigare kan det bli inne. Det är ju iallafall vad jag tycker - att kvällarna/nätterna är de mysigaste tillfällena i hemmet. Annars när det gäller vanliga lampor så kör på golvlampor, det är riktigt fint och mysigt att ha. Även några fönsterlampor/bordslampor till fönstret kan vara fint att ha tänt på kvällarna.
Personligen tycker jag att en vanlig tavla med ram och hela kittet är snyggare än en plansch, men det är ju en smaksak. Vill du ha en eller flera planscher så sätt upp det om du vill.
Nu vet jag som sagt inte hur ditt rum ser ut, hur det är möblerat, hur planlösningen ser ut, men det där går att fixa förhoppningsvis.