2009-10-12, 19:18
  #1
Medlem
AA_Swedens avatar
Det är visst inte bara sjukskrivna som är fuskare - även de med anställning kan visst
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5946686.ab
Citera
2009-10-12, 20:41
  #2
Medlem
Herr_Oins avatar
Hör nog bättre hemma i Företagsskvaller.

M&J->FS

/Mod
Citera
2009-10-12, 22:24
  #3
Medlem
appe-s avatar
jag kan knappast tycka det här faller under "skandal"-faktorn, då det inte handlar om några större summor. dessutom ska vi akta oss för att läsa aftonbladet, då det är en oseriös skittidning.

för er (som jag) som inte vill stödja skitblaskan, så följer en råkopia av artikeln nedan:
Citat:
Bedrägeriskandal på Transportstyrelsen

Anställd misstänks ha raderat egen fordonsskatt
En handläggare på Transportstyrelsen misstänks för bedrägerier som ska ha pågått i flera år.
Bland annat ska den anställda ha raderat sin egen och familjemedlemmars fordonsskatt.
Hon tog också ut skrotningspremie på en bil – för att sedan sälja den.

Kvinnan arbetar på Transportstyrelsens kundtjänst för fordonsfrågor.
Hon misstänks nu för bedrägerier med fordonsskatt, fordonsförsäkringar och skrotningspremier, både på egna och familjemedlemmars fordon.
– Hon har bland annat raderat uppgifter som innebär att hon ska betala skatt – så att det ser ut som om skatten är betalt, säger Björn Bjerke, personalchef vid Trafikregistret.
Fordonsskatten brukar kosta mellan 2 000 och 3 000 kronor per år för en personbil beroende på vad den väger.

Raderat uppgifter
Kvinnans huvudarbetsområde är just fordonskatt och dit hör bland annat att rätta andras felaktigt inbetalda fordonskatter.
– Hon ska se till att fordon har en aktuell och korrekt status – så att bilen är försäkrad, skattad för och så vidare, säger Björn Bjerke.
Och kvinnan misstänks för fler bedrägerier:
– I ett fall som vi har tittat på har hon också uppgett att hon skrotat en bil och tagit ut skrotningspremie, men sedan sålt bilen.
På kvinnans namn står fyra fordon registrerade, men bara ett uppges vara i trafik. Hennes man har tio fordon – men har ställt av åtta, enligt fordonsregistret.
När man ställer av ett fordon behöver man inte betala trafikförsäkringen. Inte heller behöver man besiktiga det.
– Hon har laborerat med de här trafikförsäkringsavgifterna på fler än ett fordon också, säger Bjerke.

"Pågått längre tid"
Bedrägerierna har pågått en längre tid och kvinnan har jobbat på sin tjänst sedan 1995.
Enligt Bjerke handlar inte om särskilt mycket pengar, men summan är inte klar eftersom utredningen inte är det.
– Men det här handlar inte om kronor, det handlar om att en person gjort något i jobbet som är graverande. Vi har ett uppdrag från riksdag och regering, säger Björn Bjerk.
Transportstyrelsen upptäckte kvinnans bedrägerier genom sina transaktionskontroller som görs just för att kontrollera verksamheten.
Kvinnan i fråga har stängts av från jobbet med bibehållen lön i väntan på den blixtinkallade utredningen som tillsatts av personalansvarsnämnden, jurister och personalkontoret.
Ansvarsnämnden har sammanträde den 23 oktober.
Bjerke vet inte hur kvinnan ställer sig till anmälningen:
– Vi skrivit en underrättelse till henne i dag och sedan har hon möjlighet att föra ett resonemang med oss och lägga fram sin sak.

//Sofia Ström

någon som kan fixa reella siffror?
Citera
2010-04-07, 21:30
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av appe-
jag kan knappast tycka det här faller under "skandal"-faktorn, då det inte handlar om några större summor. dessutom ska vi akta oss för att läsa aftonbladet, då det är en oseriös skittidning.

för er (som jag) som inte vill stödja skitblaskan, så följer en råkopia av artikeln nedan:


någon som kan fixa reella siffror?

Jag tycker inte att aftonbladet är en oseriös tidning i det här fallet, Transportstyrelsen är en förvaltningsmyndighet som idag saknar alla former av ledarskap. De anställda vet alltså inte vad de ska göra, inte göra osv.

Primadonnan som är ytterst ansvarig är den nu rikskända Åsa Torstensson (C) som belönas med lägsta betyg oavsett om blaskan är röd-grön eller borgerlig, lite oschysst kanske att göra henne till ansvarig för förvaltningen av lagstiftning inom transportsektorn, den kräver ju lite grann.

Sedan finns ju ledningen som tydligen gärna ställer upp på foto på hemsidan, är det någon som kan hitta någon där med rent mjöl i påsen?

Sedan är det lite si och så med de anställda där, i princip alla har någon riktigt mörk hemlighet som skulle kunna komma ut i ljuset, men det gör ju dem lite lättare att styra så att säga.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in