Det trodde inte att ryssarna skulle ta några krigsfångar och de gjorde de inte alltid.
Det finns vad jag vet inte många SS-soldater som överlevde och som tagits tillfånga på östfronten. De som överlevde slogs ofta uppe i Baltikum eller hade en ruskig tur.De vi känner till slogs ju på just västfronten och togs av västmakterna.
Detta ger ju en vink om vad som hände..
Fronten kollapsade juli 1944 för armegrupp mitte och det finns få tyskar som kan vittna om detta sammanbrott,så rädslan var högst befogad.
Även om de inte tillhörde SS. Alla kan ju inte ha stupat i strid.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Operation_Bagration
Ett totalt nederlag för Armégrupp Mitte, vars irreversibla förluster uppgick till 539 000 man (381 000 döda och 158 000 tillfångatagna.
Här ser ni de tyskar som togs tillfånga..
När de tyska krigsfångarna som togs återkom 1955 var de ytterst få...
Av de drygt 330.000 tyskar som slogs vid Stalingrad togs c:a 90.000 till fånga och drygt 5000 återkom levande 1955. Drygt 34.000 svårt sårade evakuerades med flyg,men resten drygt 200.000 tyska soldater lämnades åt sitt öde...
Där slogs inga SS förband.
En länk om Hitlers sista arme...som skulle hejda ryssarna utanför Berlin
http://www.youtube.com/watch?v=U0VOO5x0MNY
Nu ska man ju inte överdriva ryssarnas blodstörstighet,då många tyska soldater var sårade och sjukvården obefintlig och striderna var ofta under svåra förhållanden.
Att ta hand om stora skaror krigsfångar och ge dessa kost och logi samt sjukvård under krigstid i vintertid är inte lätt.
Även tyskarna tog hela ryska armeer tillfånga i början av operation Barbarossa och inte heller de hade resurser att ge kost, logi och sjukvård till alla även om de hade haft ambitionen.
De förbrukades som slavarbetare och få var de som överlevde kriget.