Citat:
Ursprungligen postat av
VanDick
Deep Purple har blivit invalda i Rock and roll hall of fame, ska tydligen gälla Mark I, II och III. Hur som inte en dag för tidigt, det mest inflytelserika rockbandet genom alla tider tillsammans med Zeppelin (och möjligen Sabbath

).
Ian Paice har varnat om att det kan bli tjafs och Ian Gillan är missnöjd över att inte samtliga uppställningar av bandet räknas med i nomineringen.
När Red Hot Chili Peppers blev nominerade stod i princip alla gamla medlemmar med på scen förutom Dave Navarro (som var i stort bråk med bandet för länge sedan), den avlidne Hillel Slovak och John Frusciante (något helt självvalt antagligen). Men flera av trummisarna innan Chad Smith var med - Folk är i princip helt okända förutom av hardcore-fans. Det är nästan som att Joe Satriani eller Joe Lynn Turner skulle gå upp med Deep Purple.
Personligen tycker jag det är löjligt att vissa "eror" nomineras. Låt alla bandmedlemmar som vill komma - Komma och nomineras. Det är klart att vissa bandmedlemmar gjort viktigare album eller varit med olika länge, men vad gör det för skillnad egentligen för själva "Hall of Fame"? Fan Eric Clapton har blivit medlem vid tre olika tillfällen...! Sannolikt kommer inte alla dyka upp ändå!