Citat:
Ursprungligen postat av Lirades
Att dom inte hittat några utbrända bilar/stulna bilar tycker jag är märkligt. Tror ni dom använde sina egna bilar i ett sånt här rån? Har dom inga vapen eller pengar i bilen och den dessutom inte är stulen så kan ju polisen inte ta in dom? Om dom blir stannade menar jag. Då kan dom ju glidda runt vart som helst? Polisen hade ju säkrat hjulspår? Dom borde ju gå ut med vilken typ av fordon det var?
Tar de sig obemärkt in i en ren bil förstår jag inte vitsen med en majbrasa. Mer än att bränna upp rånarkläderna då, men de kan med fördel göras på annat håll också. Egen bil tror jag inte på, däremot en hederligt köpt bil på någon annan ren person.
Angående hjulspåren är det nog väldigt svårt att bestämma vilken typ av fordon det var. Särskilt när det lät som att de var på gräs. Går nog inte att säga så mycket mer än om det var 2 eller 4-hjuligt då.