2009-09-23, 09:16
  #313
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tjonk
Först Botkyrka å sen åkt norrut..Tyder väl på att dom dumpat bytet söderut ?
Citerar mig själv..=) Sjön Aspen va dom väl vid först = Tumba..
Citera
2009-09-23, 09:17
  #314
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av alpha-beta
måste säga att jag blir lite road av det hår rånet. Som vanligt står polisen med tummen i arslet och fattar ingenting: "hur kunde detta ske?".

Är det inte faktum att polisen var på plats samtidigt som rånarna fortfarande var inne i byggnaden?

Kul att de har skickat dit nationella insatsstyrkan men vad fan gör de för nytta nu?

Om du hade läst hela tråden så hade du sett att detta redan varit uppe och en tydlig förklaring på det från en lekman här på fb, men med ett mycket bra argument:

Polisen stormar inte byggnaden pga för hög risk för att rånarna tar gisslan och oskyldiga kommer till skada!
Citera
2009-09-23, 09:17
  #315
Medlem
hanumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snubben2006
Skumt att de inte eldade upp helikoptern?

Deras Dna finns ju där inne...
Det är väl inte helt otroligt att dom haft för avsikt att göra det, men att dom av någon anledning känt sig förhindrade att göra det.
Citera
2009-09-23, 09:17
  #316
Medlem
100apor.ses avatar
de e nästan så att man tycker dom är värda pengarna!


sätter en hundring på att nån i G4S ledning är inblandad....
Citera
2009-09-23, 09:17
  #317
Medlem
lelleps avatar
Trodde bara att sånt här hände på film eller i USA.
Coolt.
Citera
2009-09-23, 09:18
  #318
Medlem
Benzo_Manns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karate Kenta
Låt oss säga att man är ute och tar en tidig morgonpromenad utan att ha koll på att det skett något rån och helt plötsligt när man kommer fram ur skogsbrynet så ser man den vita helikopter och några rånare som hoppar ur den och dom får syn på en.

Vad händer tror Ni?

Mutar dom en på plats med 1 mille kanske?

Eller tror ni man kan hälsa hem då?

Du får ett skott i pannan.
Citera
2009-09-23, 09:18
  #319
Medlem
RS-Kickers avatar
Det verkar som om de fick mer sig lite mer än bara rikskuponger

Handeln befarar pengabrist efter rån
http://di.se/Avdelningar/Artikel.asp...ectionid=Ettan

Dick Malmlund, säkerhetschef på Svensk Handel, befarar att onsdagsmorgonens attack mot värdedepån i Västberga kan leda till lokal kontantbrist i uttagsautomater och butiker i Stockholmsområdet.

"Ja, absolut. De står för en stor del av kontantförsörjningen. Och blir en sådan här anläggning satt ur spel. . . vi har ingen stor reservkapacitet. Det är ingen som har råd att ligga på det i dag", säger Malmlund till TT.

"Det är ungefär som att få ett stopp i trafiken på någon infartsled, då störs hela Stockholm. Det här är samma sak."

Bevakningsföretaget G4S värdedepå i Västberga i södra Stockholm utsattes för en spektakulär attack på onsdagsmorgonen.

En vit helikopter hovrade över taket på värdedepån, flera kraftiga smällar hördes och gärningsmän firade ner sig på taket, hur många är oklart, säger Björn Engström, presstalesman på Stockholmspolisens länskommunikationscentral.

Enligt vittnesuppgifter firades föremål upp i helikoptern. Helikoptern, som stals under natten i Roslagen, har sedan lämnat platsen, och styrt norrut. Den hittades senare i Arninge.

Polisens helikoptrar på Myttingen på Värmdö kunde inte användas vid rånarjakten. Enligt Björn Engström har polishelikoptrarna inte utsatts för sabotage. I stället har föremål placerats i anslutning till dem som gjorde att polisen inte kunde använda dem utan att först undersöka dem.

Kuppen har enligt polisen tagit cirka 20 minuter, men man vet inte om rånarna har fått med sig någonting.

"Vi har inte varit och tittat på alla olika platser i huset där rånarna kan ha varit, eftersom vi inte vill förstöra eventuella spår efter dem. Men det är ju en värdedepå som sysslar med att förvara och fördela pengar."

Ingen person ska ha skadats i rånet. Mellan 10 och 20 anställda befann sig i värdedepån när rånarna tog sig in.
Citera
2009-09-23, 09:19
  #320
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 100apor.se
de e nästan så att man tycker dom är värda pengarna!


sätter en hundring på att nån i G4S ledning är inblandad....

ja, finanskrisen har väl nått även dom i toppen med lönesänkningar
Citera
2009-09-23, 09:20
  #321
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjonk
Citerar mig själv..=) Sjön Aspen va dom väl vid först = Tumba..

Grymt imponerande rån. För tankarna till maskeradligan som till stora delar bestod av folk från det militära. Det är inga vanliga pundhuvuden som gjort det här, fatta vilken planering!
Citera
2009-09-23, 09:21
  #322
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kaktuskruka
Dom kanske hade heldräkter på sig och planterat någon annans dna för att binda denne till platsen

Fan vad jag spekulerar fritt nu

Ingen eld utan rök.........
Citera
2009-09-23, 09:21
  #323
Medlem
Olympiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brölbrutus
Inte mkt som har kommit fram hitentills på FB. Är det inga som sett eller hört när de troligtvis flög på låg höjd? Varför är aftonhorans läsarbild tagen på så långt håll? Var rånarna fortfarande där?

BrööööölBrutus

Det har ju varit på nyheterna i ett par timmar nu, tror det handlar om försiktighetsåtgärder från fotografens sida.

Alternativt fake.
Citera
2009-09-23, 09:21
  #324
Medlem
Min polare jobbar där. Han kom hem igår kväll efter jobbet och gick och lade sig. Jag ringde honom nu när han sov och berättade. Han blev galet chockad!

Nån som vet om han kommer kunna jobba resten av veckan?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in