Citat:
Ursprungligen postat av MrOaiki
Många kvinnor med slöja påstår att de väljer det själva. De vill alltså bära slöja när de går utanför hemmet eller vill tvingas bära slöja. Hur som helst undrar jag om det någonsin kan vara rätt av samhället att förbjuda dem från att bära den. Vill de verkligen eller tror de att de vill? Och om man ska låta dem bära det, var går då gränsen? Ska kvinnan som stannar kvar hos en man som misshandlar henne svårt struntas i? Ska en självdestruktiv människa inte få tvångsvård?
Huvudfrågan är... Vill kvinnor som bär slöja verkligen bära slöja?
Det där med att bestämma vad som är bäst för någon annan blir ju alltid så svårt. Man kan försöka hitta allmängiltiga regler vissa blir alltid lidande av det. Säg t ex att man bestämmer att fysiskt våld är oacceptabelt att en människa får utsätta sig för. Ska han få spela rugby då? Eller hålla på med någon idrott alls nästan. Det är ju väldigt få idrotter där man inte riskerar att råka på en liten smäll. Ska folk som har masochistiska läggningar förbjudas att ha det sex dom gillar. Ska folk förbjudas att träna riktigt hårt, sådär hårt att musklerna värker av mjölksyra? Ska man förbjuda vaxning av benen? Listan kan göras hur lång som helst. Vem är jag att säga till någon vad han eller hon egentligen vill? Självklart finns det ju många fall där det är självklart att stoppa någon från en självdestruktiv handling. Detta gäller väl främst då den är irreversibel. T ex om någon vill hälla bensin över sig och tända på. Det går liksom inte att ändra på sig dagen efter och säga att det där var onödigt, nu gör jag inte om det och allt är frid och fröjd.
Om man ska hitta en regel kanske man kan säga att våld som riskerar permanenta skador (ärr, nervskador t. ex.) bör man skydda folk från att åsamka sig själva. Men det blir svårt det med.