Citat:
Ursprungligen postat av tobbesmamma
Men det är ju en konflikt mellan två negativa rättigheter. Men det jag tycker avgör det hela är att om man hänger ut någon så kränker man deras rätt till anonymitet och integritet medans man bara indirekt kränker rätten till yttrandefrihet genom att inte tillåta uthängning.
Men när räknas en person som en offentlig person.
Om en nazist skriver en krönika och publicerar den med sitt eget namn har då någon annan individ rätt att hänga ut nazisten med affisher som vi nu har sett afa göra?
Det finns ingen anledning att dela upp befolkningen i offentliga och icke offentliga personer och tillskriva dem olika rättigheter. Om man hänger ut någon kan det givetvis kännas obehagligt för personen i fråga, men så länge informationen kommit fram på olaglig väg, genom exempelvis ett inbrott så har inget brott begåtts. Det enda som skadas är personens känslor och rykte, att skada någons känslor kan inte vara ett brott, då skulle man ju inte ens kunna avvisa sexuella närmanden. Och medan någons rykte kan sägas ha ett visst värde, så är det inget som personen i fråga äger. Mitt rykte är något som bara existerar i huvudet på folk som hört talas om mig, och jag kan självfallet inte påstå att jag äger en bit av deras hjärnor.
Förtal är svårare, men inte heller då har några negativa rättigheter kränkts egentligen kränkts. Och eftersom påståendena definitionsmässigt är falska är dom lättare att få bukt med. Det är till exempel ett välkänt fenomen att allt för smutsiga valkampanjer ofta slår tillbaka på den som lanserade dem. Vettigt folk läser saker kritiskt, och om det saknas källor och bevis för något bisarrt påstående är det bara konspirationsteoretiker som tar det på allvar.
Dessutom är företeelser som förtal och skvaller fullständigt omöjliga att få bort, och lagar som inte kan upprätthållas urholkar bara respekten för systemet. Det är en gammal sanning att ju fler lagar och förbud det finns i ett samhälle, desto mer korrupt är det. Och det är stämmer särskilt bra om syftet med lagarna är att göra inskränkningar på yttrandefriheten. Det saknas inte historiska exempel på hur förtalslagar används som slagträ för att tysta oppositionen.