Citat:
Ursprungligen postat av doncorle
Hej, någon som kan hjälpa mig med dessa 2 uppgifter?
1)Bestäm isens smältentalpitet, energiutbytet med omgivningen är försumbart, jämför det experimentella värde med tabellvärdet.
Inget energiutbyte med omvigningen och rimligtvis en stängd termos, så det är ett slutet system. Antag isobart för enkelhets skull.
Gör en energibalans för is (smälter och värms) och vatten (kyls).
Citat:
2)Uppskatta energiutbytet med omgivningen. Bestäm hur stor denna "störfaktor" är genom att bestämma hur stor procent av den avgivna energin som energiutbytet med omgivningen är.
Vad är omgivningen? Antag luft om inget annat givits.
Sätt temperaturen på termosens yta (rostfritt stål?) till den högsta möjliga i ditt fall och uppskatta effektförlusterna från strålning och konvektion. För att få energiförlusterna behöver du veta hur lång tid experimentet tog. Fick du det givet? Annars känns det som uppgiften är väl svår.