Citat:
Ursprungligen postat av
Varmlandskorven
Du är en typisk moderat kommer inte svara dig mer. Ta reda på hur många som jobbar inom offentlig sektor istället. Lärare som ska undervisa våra barn är värda mer i lön och även sjuksyrror. Inte advokater
Varför pratar du om nåt annat helt plötsligt? Vi pratar om bidragspolitiken, om man ber folk skaffa arbete som kan arbeta så får man flera hundra miljarder kronor över varje år som man kan lägga på att definitivt höja löner för folk som jobbar inom vården.
Vad vet du om "vad jag är"? Själv verkar du vara extremt korkad och väldigt udda, då de flesta vill se ett egenförsörjningskrav för folk som kan arbeta och är mitt i livet. Hur tolkar man det ens som konstigt då alla andra arbetar?
Med din egna logik så behöver ingen arbeta alls. Alla kan bara gå på bidrag som också ska komma från intjänade pengar, som inte finns, för ingen generar någonting till en ekonomi.
Knarkar du varje dag för att tänka såhär eller vad är det för fel med hjärna när du börjar tänka såhär sjukt?