Citat:
Ursprungligen postat av
Whyback
Det vore ju helt fantastiskt om din prognos slår in! Jag är dock fortfarande lite inne på att C kan välja ett riktigt fulspel med S, där C lägger sig platt för S, och andra saker kring V, bara för att slippa visa egentlig färg nu ( borgeligt klart konservativt). Mittensrike föll ju, vågar de verkligen gå direkt till höger "bara" med Magdas ord?
C vill högerut. C vill ha en bred mittenregering, vilken de förstås vet är omöjlig just nu, men den dag S eller M dras över gränsen har C löst upp blockpolitiken. För övrigt den snart enda fråga där jag och C är överens, att lösa upp blockpolitiken, (säger jag som ursprungligen var centerpartist, men på Hedenhös tid).
Maggans ord räcker, för annars blir det Maggan som får förklara varför det var viktigare att få ett extra val än att skydda A-kassan 😏
C har aldrig sagt att de vill ha en vänsterregering, även om de såg MA som sin kandidat. C har hela tiden pratat om mitten. Visst vill de ha alliansen, men iom Sd återstår breda överenskommelser mellan alla partier utom Sd och V.
Jag har alltså svårt att förstå borgarna i trådens iver över att "C kommer hem till borgerligheten". C har inte ändrat sig, och utan Sd står M inför DÖ 2.0. inte mig emot. Die motherfuckers!